Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çaykaralıların Kurduğu Mekap Terörist Ayakkabısı mı?
29 Eylül 2010 Çarşamba Saat 13:19
Çaykaralı Kurşunoğlu ailesinin markalaştırdığı ve teröristlerin giydiği MEKAP'a şimdi korucu ve jandarma istihbaratı ilgi gösteriyor

MEKAP yöneticileri, 'teröristlerin giydiği ayakkabı' şeklindeki kötü imajdan rahatsız. Hala üretim yapmaya devam etmelerini, kendilerini eleştirenler kadar vatansever olduklarının bir göstergesi olduğunu vurgulayan şirket yöneticileri, "Jandarma ve korucular da bizim ayakkabılarımızı giydi. İşimizi iyi yapıyoruz ve işimize bakıyoruz. Bu tartışmaların dışındayız. En az, teröristler giydi diye bizi eleştirenler kadar da vatanseveriz." diyor.

Ağır sanayi işlerinde çalışanların giydiği çelik uçlu iş emniyet ayakkabıları konusunda uzman MEKAP'ın hikayesi 1975'e kadar uzanıyor. Kurşunoğlu ailesi tarafından kurulan şirket, 2001 krizi ardından girdiği döviz dar boğazı sebebiyle 2005'te el değiştiriyor. Markanın yeni sahibi İskender ailesi de tesisleri Trabzon'a taşıyarak yeni bir başlangıç yapıyor. Ancak bu spor ayakkabılar için yapılan 'terörist ayakkabısı' nitelemesi şirketin peşini bırakmıyor.

MEKAP Merkez Satış ve Pazarlama Ofisi Müdürü Necati Aslan, dönem dönem gündeme gelen bu yakıştırmadan kendilerinin de oldukça rahatsızlık duyduklarını vurguluyor. Bununla birlikte satışlarında herhangi dikkat çekici bir düşüş yaşanmadığını aktaran Aslan, bunu da üretimlerinin yüzde 70'inin ağır sanayiye dönük olmasına bağlıyor. Ayakkabılarının sağlam olduğu için çok rağbet gördüğünü ifade eden Aslan, "Rahat, sağlam ve sağlıklı ayakkabılar üretiyoruz. Bu ayakkabılar 3-4 seneden aşağı giyilmiyor. Çok satılma sebeplerinden birisi de bu zaten." ifadelerini kullanıyor.

İskender Ayakkabı Sanayi ve Ticaret Şirketi'nin ayakkabı üretiminin yüzde 70'ini otomotivden kimyaya kadar pek çok sektörde kullanılan iş ayakkabıları oluşturuyor. Yüzde 30'luk kısmı da MEKAP diye tabir ettikleri hafif iş ayakkabıları. Bu ayakkabılar kompak poliüretandan üretiliyor. Taban, ayakkabının derisine enjekte edildiği için açılma patlama olmuyor. Son verilere göre şirketin yıllık satışı 750 bin çift civarında. Üretim kapasitesi ise 2 milyon çift. Şirket, 2011 itibarıyla günlük spor ayakkabı üretimine başlamayı planlıyor. Kazakistan, Libya, Cezayir, Suriye ve Irak'a ihracat yapan firma, bu ülkelerdeki satışları ağırlıklı olarak inşaat sektörüne dönük olarak gerçekleşiyor.

ÖZAL'IN AÇIKLAMALARINDAN SONRA SIKI TAKİBATA UĞRADI

MEKAP'ın teröristlerle yan yana anılması, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın PKK'lıları 'MEKAP'larıyla dağda gezen bir avuç genç olarak' tanımlamasıyla daha da sıklaşıyor. Daha sonra bu ayrıntı dikkat çekmeye başlıyor ve şirket sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Aslan, "Ben o dönemi yaşamadım. Ancak bildiğim kadarıyla o bölgede bizim ürünleri satanlar güvenlik güçleri tarafından biraz baskı yedi. Satışlar kontrollü gerçekleştirildi. Takibata uğrayanlar oldu." diyor.

Terörist ve MEKAP kelimelerinin yan yana geldiği her dönemde kendilerine de tepki mektupları ve elektronik postalar geldiğini aktaran Necati Aslan, "Tabi ki tacizlerle karşılaşıyoruz. Pek çok posta geliyor. 'Neden teröristlerin ayağında sizin ayakkabılarınız var?' diye soruyorlar. Biz de elimizden geldiğince cevaplıyoruz. Teröristlerin yediği içtiği şeylerin çoğu da Türkiye'den temin ediliyor. Onları üreten firmaları nereye koyacağız? Bu tür şeyler vatanını sevmekle ölçülmez. Bizler de en az bu soruları gönderenler kadar vatanperver ve kadirşinasız." siteminde bulunuyor.

Ayakkabılarının sağlam ve dayanıklı olduğu için köy korucuları ve jandarma tarafından da kullanıldığını ifade eden Necati Aslan, "Biz, köy korucuları, karakollar ve jandarma için de mal tedarik ettik. Bu marka 45-50 yıldır var. Dönemin gençlerinin pek çoğu MEKAP giymiştir. Hatta hala bizden bu ayakkabıları isteyenler var. Almanya'dan arayıp, isteyenler var." bilgisini veriyor.

Şirketin el değiştirmesinde söz konusu tartışmaların bir etkisi olmadığını aktaran Necati Aslan, sebebi şöyle özetliyor: "İşin devredilmesinde bu tarz olayların alakası yok. Firmanın iç dinamiklerinden kaynaklanan bazı durumlar söz konusu oldu. Şirket, 2001 krizine de ciddi döviz borcu ile yakalandı."

İskender Ayakkabı Sanayi ve Ticaret Şirketi, son krizden de etkilenmemiş. Aslan, son dönemde önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, kısa bir süre sonra günlük giyime dönük ayakkabı üretimine başlayacaklarını kaydediyor.

(CİHAN)

Bu haber toplam 18320 defa okundu.
Mekap Bizim Markamız
Salih Ocakci
Sonuna kadar arkanızdayız. Kaliteli mal üretmenin cezası olmamalı. Şerefsizler de malın iyisini alıp kullanıyor diye MEKAP itilmemelidir. Ben bu markayı 1982'den beri tanırım. Kaliteli, rahat ve ekonomik spor ayakkabısının markası idi... Bu gün de bunu hak ediyor. Karar verdim inadına alacağım. Kimse yanlış bir şey demesin...
03 Kasım 2014 Pazartesi Saat 23:47
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SİTE ANKET
Sizce Çaykara'da Yüksekokul Açılmalı mıdır?
Kesinlikle Açılmalıdır
Açılsa İyi olur
İlgi Alanıma Girmiyor
Açılmasa Daha İyi
Kesinlikle Açılmamalıdır
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2002-2015 Çaykara Gazetesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR