Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rasim Efendioğlu
rasimefendioglu@hotmail.com
Savaş Bir Oyun Değil, Cinayettir
04 Ekim 2012 Perşembe Saat 20:55

İnsanlık tarihine bakıldığında en çok göze batan kanlı savaşlardır.Tarih bilimi daha çok savaşlarla ilgilenmiştir.Oysa asıl önemli olan insanların yaşamıdır.Bilim ,sanat ve Uygarlık alanında atılan adımlar,buluşlardır.Uygarlığı Bugünkü düzeyine ulaştıran savaş değil barış içinde insanların bilim ve sanat alanında,teknolojik alanda elde ettikleri başarılardır. Savaşlar ,kanlı savaşlar bir çok filiz delikanlıyı,kim bilir nedenli üstün yetenekli genci toprak etmiştir.Filim de olsa savaş alanlarına baktığınızda gördüğünüz tablo yaratanın özenle yarattığı binlerce insanın en vahşice yere serilişidir.

Savaşlar,kanlı savaşlar.Kuşkusuz hepsi ayni değil. İçlerinde kaçınılmaz olanlar da var. Zulme karşı haksızlığa karşı verilen ,özgürlük için verilen savaşlar da var. Bu savaşlarda verilen canlar elbette boşa gitmez geriden gelenlerin yaşaması içindir.

Büyük Atatürk büyük bir savaş ustasıydı,güçlü bir komutandı. İnsanlık tarihi onu zalim bir komutan olarak değil insanlık için savaşan eşsiz bir insan olarak kaydetmiştir.O zevk için,kişisel egolarını tatmin için savaşmamış,halkının bağımsızlığı ve özgürlüğü için savaşmıştır. Bu denli güçlü komutan savaş meydanlarını dolaşırken daima gözleri dolu dolu olmuştur. O “Savaş zorunlu olmalı,kaçınılmaz olmalı..Bir milletin geleceği tehlikeye düşmedikçe savaş bir cinayettir” diyorlar.O eşsiz mucizevi savaşlarından sonra “yurtta barış dünyada barış “ilkesine göre siyasetini yürütmüştür.Bu ilke Birleşmiş Milletlerin kuruluş ilkesidir,insanlığın ortak ülküsüdür.Ancak ne acıdır ki bugün kimileri çıkmış bu ülkünün bizi pısırıklığa ittiğini savunuyor.Yani yurtta da dünyada da savaşımı savunacaktık.Bu ülkü bizi yıllarca komşularımızla dost kalmamızı ,yurtta huzuru  yaşamamızı sağlamıştır.

Savaş zorunlu olmadıkça gerçekten cinayettir.Bakın silah sanayine harcanan paralar,savaş hazırlığı için yapılan yatırımlar büyük insanlığı açlıktan da sefaletten de kurtarır,dünyayı da daha bir güzel yapar. Savaş…en güçlü silahlar,en öldürücü silahlar ne için kullanılır öldürmek için.Kimi ,belki ayni inancı paylaşan insanlar,belki ayni soydan gelen insanlar bile birbirini boğazlıyor.Sonuç ne oluyor.silah üreten para babaları daha bir zengin ,yoksullar daha yoksul ve binlerce çocuk öksüz,yetim.Binlerce insanın umudu sönmüş,sakatlanmış.

Bugünlerde ülkemizin üstünde savaş akbabaları daha bir uçuşuyor.Savaş tamtamları daha bir hızla çalıyor. İşte bozuldu barış yıllardır.Binlerce insan gitti. Tüm oyunlara ve kurgulara inat yine de bozamadılar yurtta genel barışı. Bugünlerde  başka bir cepheden ses geliyor. Suriye…Suriye en uzun kara sınırı olan komşumuz. Halkı ile yüz yıllarca ayni ülkenin sınırları içinde yaşadık.Ayni inançları paylaştık.Zaman zaman yöneticiler yüzünden bozulur oldu bu düzen. Ancak yöneticiler yüzünden ve kurulan tuzaklar ve düzenler yüzünden tüfekler çatılıyor,tamtamlar çalınıyor. “Vuralım,bunu  yiyemeyiz.Biz kahraman bir milletiz onlar kim…. Evet hep böyle olmuştur. Birinci Dünya Savaşı da İkincisi de  ve bir çok savaş da böyle çıkmış sonunda kan gözyaşı ve elem kalmıştır.

Elbette savaş zorunlu olunca ondan kaçılmaz. Ancak yöneticilerin ihtirasları görülen ve görülmeyen güçlerin çıkarları için savaş olmamalı ve elbette böyle savaşa insan olan karşı olur.Evet savaşa karşıyım,öldürmeye karşıyım,ölmeye karşıyım ve elbette haktan yanayım haksızlığa karşıyım.

Suriye’de aylardır yılı geçmiştir bir iç savaş yaşanıyor.Evet yönetim zalimdir,bir çok hak ve hukuk ihlali olmuştur oluyor.Ancak olaylar nasıl ve neden başladı,kim başlattı,neden başlattı.Bu sorulara açık ve net yanıt var mı?  Ve bilelim ki savaşta en parlak zafer en kötü barıştan kötüdür.Hele günümüzde bu gerçek aynen böyledir. Çünkü silahlar çok modern ve çok öldürücü. Binlerce insan ölüyor sakat kalıyor ve b ir çok hastalık ve yıkım ardından sürüyor.Tüm bunları iyi düşünmeli.Yoksa kahramanlık havaları ile candan ve maldan olmamalı.Kahraman bir ulusun oğluyum.Atalarımın  çok parlak zaferleri var onlarla onur duyarım ancak ondan da daha çok MEVLANA nın sevgisi ile hoşgörüsü ile YUNUS un sevgisini örnek alırım yaşamımda ve bu ilkelere bağlıyım. Ne dersiniz siz nerdensiniz….Savaş bir oyun değil cinayettir.                                                                                               

 

                                                                                                                             Rasim EFENDİOĞLU

Bu makale toplam 1690 defa okundu.
Svaşa hayır
Mustafa Kama
Hocam ağzınıza sağlıkş güzel yorumladınız.Şu an Suriye bize bir örnek teşkil ediyor.Allah zalimlere fırsat vermesin.
08 Ekim 2012 Pazartesi Saat 09:37
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SİTE ANKET
Sizce Çaykara'da Yüksekokul Açılmalı mıdır?
Kesinlikle Açılmalıdır
Açılsa İyi olur
İlgi Alanıma Girmiyor
Açılmasa Daha İyi
Kesinlikle Açılmamalıdır
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2002-2015 Çaykara Gazetesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR