Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şahinkaya Köyü

İlçe merkezine sınırdaş olan bu köy arazileri 11 km güney batıda bulunan Ataköy beldesi topraklarına kadar uzanır. Nüfusu 2000 yılı sayımlarına göre 1787’dir. 1583 tarihli tahrir kayıtlarına göre Çaykara ilçesi sınırları içerisinde gösterilen 12 köyden biridir. (Paçan nam-i diğer Siro)1681 Avariz defterinde adı “Şur” olarak geçmektedir. Köy halkı fetihten sonra (1461) değişik bölgelerden gelip buralara yerleşen ailelerden oluşmaktadır.Köyün ilk yerleşenleri Mudaoğulları, Tiryakioğulları, Demircioğulları, Kahvecioğulları, Cordanoğulları, Lüloğulları, Deliömeroğulları, Şahinoğulları, Kamaoğulları, İbrahimağaoğulları, Mehmetağaoğulları oldukları söylenir. Adını köyün batı tarafındaki tepelerde bulunan Şahinkaya’lardan almıştır.
Arazi genişliği bakımından ilçenin en büyük köylerinden biridir. Bir heyelan bölgesi olan Şahinkaya, 1929'da Maçka’ya Bayburt’a, Samsun’a, 1959’da Kırıkhan’a, 1973’te Gökçeada’ya önemli oranda göç vermişir.
Eğim düzeyi oldukça yüksektir. Memur köyü olarak bilinir. Bunun dışında tarım, hayvancılık ve gurbet önemli geçim kaynağıdır. Köy halkının köyle ilgili konulardaki ortak tutumları, yöredekiler tarafından “Şur kanunları” diye anılırdı. Çevredeki tek mantar üretim merkezi bu köydedir.
Yol, su, elektrik ve telefon hizmetleri almış durumdadır. Köy tüzel kişiliğine (373 kişi ) tapulu Bayburt ili Aydıntepe İlçesi Gümüşdamla köyü sınırları içinde bulunan 500 hanelik Kuşmer, bölgenin ünlü yaylalarındandır. Ayrıca Vartan ve Sarıkaya yaylalarına giden az sayıda aile vardır.

 

ÇOK OKUNAN HABERLER
SİTE ANKET
Sizce Çaykara'da Yüksekokul Açılmalı mıdır?
Kesinlikle Açılmalıdır
Açılsa İyi olur
İlgi Alanıma Girmiyor
Açılmasa Daha İyi
Kesinlikle Açılmamalıdır
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2002-2015 Çaykara Gazetesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR