şatıroğlu inşaat
çaykara Serdar elektronik
Çaykara Gazetesi

Ayasofya’lar İbadete Açılsın

Ayasofya’lar İbadete Açılsın

Son günlerde Trabzon Ayasofya Camisinin ibadete açılmasının gündeme gelmesi halkı heyecanlandı

rırken Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Trabzon Ayasofya Camii (müzesi) ibadete açılacaktır” beyanı beklentileri hayli yükseltti.

Bu konuda vatandaşlar Ayasofya Camiinin (müze) ibadete açılmasını yüksek sesle dillendirirken sivil toplum örgütleride ibadete açılmasından yana.  Bu örgütlerden birisi de Trabzon Din Bir Sen. Din Bir Sen Trabzon İl Başkanı Celalettin Akçadoğan yazılı olarak yaptığı açıklamada ise sadece Trabzon’daki Ayasofya’nın  değil başta istanbul’daki Ayasofya olmak üzere ülke genelindeki Ayasofya’ların ibadete açılmasını istedi. İl Başkanı Celalettin Akçadoğan’ın basın açıklaması ise söyle;

“İslam medeniyetinin cami merkezli bir bir medeniyet olduğu, camilerin birleştereci, bütünleştirici ve de barıştırıcı bir mekan oldukları, camilere, vakıflara sahip çıkmak, camiye devam etmek, camilere cemaat olmak her müslümanın ve müslümanlığın görevi olduğu unutulmamalıdır.

Bu minvalde Trabzon’un en önemli tarihsel mekanlarından biri olan ve 1461 yılında Trabzon’u fetheden, vakfiyesini kuran, ilelebet açık olacak diyen Fatih Sultan Mehmed’in Camiye çevirdiği ibadethanenin 1960 yıllarından itibaren vakfiyeye aykırı olarak Kültür Bakanlığı tarafından müze olarak kullanılması manidardır. Oysaki; Mazbut vakıf olması hasebiyle, sahibi olduğundan dolayı Mahkeme kararı 6520 sayılı kanunda  “ibadethaneler kiraya verilemez ve amaçları dışında kullanılamaz“  hükmüne de aykırıdır. 

Fatih Sultan Mehmet, fethin sembolü olan Ayasofya’nın kıyamete kadar cami olarak kalmasını bütün insanlığa emanet ve vasiyet etmiştir. Bu ülkeyi bize vatan yapanların emanetine sahip çıkmayarak caminin amacından farklı olarak kullandırılması ecdatımızın kemiklerini sızlatmıştır. Unutulmamalıdır ki; Ayasofya Camii’nin ibadete açılması milletimizin bu şehrin fatihine karşı manevi borcudur.

Ayasofya “Camiinin müze kalmasını isteyenlerin en önemli gerçekleri Trabzon turizmine katkı sağladığı ibadete açılırsa Trabzon turizminin bundan etkileneceğidir.”

Oyasaki “Trabzon Ayasofya Camiini görmek isteyen hiçbir turist burası müze değildir diye ziyaretten vazgeçmez ya da ziyaretten men edilemez. ”Ticari gelecek korkusu oluşturarak insanlarımızı camiye karşı çıkmaya yönlendirmek isteyenlerin söyledikleri doğru değildir. Zira Ayasofya  camiye dönüştürülürse inanç turizmini canlandıracağı, bölgesel ticarete de katkı sağlayacağı bir gerçektir. Ayrıca Ayasofya Camii’nin tapusu Fatih Vakfına da aittir. Vakıflar da ise vakfedilenin nasıl kullanılacağını vakfeden tayin eder.  Bize emanet edilen vakfiyeleri koruyup vakfedenin iradesini yerine getirmemiz gerekmezmi? Bu inanç ve tarihe sahip çıkma sorumluluğumuz değilmi?

Türkiye’de 2’si İstanbul’da olmak üzere Edirne, Kırklareli, İznik ve Trabzon’da toplam 6 Ayasofya Camii var. Din Bir Sen Trabzon il başkanlığı olarak, yetkililerden, yerelde Trabzon Ayasofya Camii, genelede  Büyük Ayasofya yani İstanbul’daki Ayasofya ve diğer kapalı olan camiilerin  ibadete  açılmalarını heyecanla bekliyor vede talep ediyoruz.” dedi.

Haber Kaynağı: www.caykaragazetesi.com

Son Güncelleme: 00:36 8 Ağustos 2012
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.