şatıroğlu inşaat
çaykara Serdar elektronik
Çaykara Gazetesi

Çaykara Yüksekokul İstiyor

Çaykara Yüksekokul İstiyor

Yayın hayatına başladığımız 2002 yılından itibaren gündeme getirdiğimiz “Çaykara Yüksekokul İs

tiyor, Yüksekokula Destek, Çaykara Nasıl Kalkınır?” konu başlıkları ile ilçemizin gelişmesine ışık tutacak önemli konuları haber yaparak yetkililerin  dikkatini çekmiştik.

13 Eylül 1995 tarihinde Çaykara Kaymakamlığı Ka

radeniz Teknik Üniversitesi’nden Çaykara’ya yüksekokul açılmasını talep etmişti. Karadeniz Teknik Üniversitesi senatosu tarafından da uygun görülen yüksekokul, dönemin siyasileri tarafından engellenmişti. Bu durum kamuoyuna aksettirilmedi. 2002 yılından itibaren Çaykara Gazetesinde gerek haber ve gerekse köşe  yazılarında gündeme getirilmesine rağmen yüksekokul konusunda bir arpa boyu mesafe alınamadı.

Yıllar içerisinde  değişen yerel yönetimlerin öncelikleri arasında ‘yüksekokul açılması’ olmasına rağmen her ne hikmetse bunda başarılı olamadılar.  20 yıldır belli aralıklarla gündeme gelen bu konuda çalışmalar yapılması ilçe halkını her zaman heyecanlandırmasına rağmen Çaykara’da yüksekokul açılması isteği hep hayal kırıklığı ile sonuçlandı.

Bundan 10 yıl öncesindeki haberimizde Çaykara Kaymakamlığı öncülüğünde Çaykara merkez ve belde belediye başkaları dahil, Çaykaralı siyasetçiler, bürokratlar, Çaykara’ya hitap eden sivil toplum kuruluşları ve Çaykaralı iş adamlarından oluşan bir sivil toplum hareketinin oluşturulmasını gündeme getirdik. Maalesef küçük çaplı  kıpırdanmalar olmasına  rağmen bir sonuç alınamadı.

Sivil İnisiyatif Çaykara’ya Yüksekokul İstiyor…

Her yıl, her dönem ötelenen Çaykara’ya yüksekokul yapılması son dönemlerde sosyal medyada yer almaya başladı. Mehmet Seyit Türker’in öncülüğünde sosyal medyada örgütlenmeye başlayan “Çaykara’da Yüksekokul İstiyoruz” hareketi yüksekokul binasını yapma yüksekokul açılması veya 4 yıllık fakülte konusunda çok ciddi düşünceleri var. İşadamlarının da desteklediği bu inisiyatif uygun görülecek bir alanda okul binasını inşa edecek.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Mehmet Seyit Türker “Osmanlı döneminden beri ilim kapısı olan şirin ilçemiz Çaykara’ya bir yüksekokul kazandırmak için çalışmalarımıza başladık. Konuyu Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz’a açtım. Bu konu inşallah YÖK’te gündeme gelecek.  Hayvancılık, gıda teknolojileri balıkçılık, ilahiyat ön lisans, orman ve orman endüstrisi konuları kapsayan bölümler olabilir. Türkiye’nin bürokrasi ve iş dünyasında başarılara imza atan Çaykaralılar inşallah bu projeyi de hakkıyla bitirecektir. Konuyu Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül Bey’e ileteceğim. Sesimize kulak vereceğine inancım tamdır. İnşallah bu sayede Çaykara’da kışın da hayat ve ekonomi güçlenecek ve bölgemizin kültür ve sosyal seviyesi artacaktır
Facebook’ta örgütlenen “Çaykara’da Yüksekokul İstiyoruz” hareketi Çaykaralılı siyaset, bürokrat sanayici, işadamı ve Çaykaralılardan destek bekliyor.

Sivil İnisiyatife  

http://www.facebook.com/CaykaradaYuksekOkulIstiyoruz facebook adresinden ulaşılabiliyor.
Sitemiz tarafından yapılan ankette yüzde 75.91 Çaykarada yüksek okul kesinlikle açılmalıdır.

Sizce Çaykara’da Yüksekokul Açılmalı mıdır? Anketinde çıkan sonuçlar
Kesinlikle Açılmalıdır (3820)  75.91 %

Açılsa İyi olur            (364)    7.23 %

İlgi Alanıma Girmiyor   (63)    1.25 %

Açılmasa Daha İyi      (165)    3.28 %

Kesinlikle Açılmamalıdır (620)12.32 %

Son Güncelleme: 23:04 12 Haziran 2012
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.