şatıroğlu inşaat
çaykara Serdar elektronik
Çaykara Gazetesi

Çocukluğunda inek güttüğü dağlardan TBMM Genel Sekreterliğine

Çocukluğunda inek güttüğü dağlardan TBMM Genel Sekreterliğine

mehmet_ali_kumbuzoglu-1Geçen hafta TBMM Genel Sekreterliğine atanan hemşehrimiz Mehmet Ali Kumbuzoğlu çocukluğunda inek beklediği Karaçam Yaylalarından Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliğine uzanan yol başarılarla dolu.

Ülkenin önemli kurumu olan Devlet Personel Başkanlığından TBMM Genel Sekreterliğine atanan ve geçen Pazartesi buradaki görevine resmen başlayan Kumbuzoğlu’nun babası halen Karaçam’da yaşıyor.

Her yöre çocuğu gibi o da mezrada yaylada inek beklemiş, zor şartlarda eğitimini devam ettirerek Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirmiş. Çeşitli devlet görevlerinden sonra bürokrasinin zirve noktalarından biri sayılan TBMM Genel Sekreterliği görevi ile başarılarını taçlandırmış.

kumbuzoglu

Mehmet Ali Kumbuzoğlu inek güderken…. Fotoğraf Kaynağı: İsmail Kumbuzoğlu

Mehmet Ali Kumbuzoğlu Kimdir?

1967 yılında Trabzon İli Çaykara İlçesinin Karaçam Beldesinde doğdu. İlkokul tahsilinin bir kısmını Rize Güneysu Dumankaya Köyünde bir kısmını ise Çaykara Karaçam Beldesinde tamamladı. Ortaokul ve lise tahsilini ise Trabzon’da tamamladı. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu.

1993 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğünde çalıştı. Ardından 28.03.1994 tarihinde T.C.Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı’nda mesleki kariyerine Devlet Personel Uzman Yardımcısı olarak başladı.

“Türkiye’de Kamu İktisadi Teşebbüsleri, Gelişimi, Ekonomideki Yeri ve Özelleştirme Uygulamaları” konulu uzmanlık tezinde ve yeterlilik sınavlarında başarılı görülmesiyle aynı Kurumda 12.06.1997 tarihinde Devlet Personel Uzmanı olarak atandı. Akabinde 07.04. 2005 yılında yine aynı Kurumda “Koordinasyon Dairesi Başkanı”; 26.01.2006 tarihinde ise “Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı” olarak atandı.

2004-2007 yılları arasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı Makamında Devlet Personel Başkanlığı’ndan sorumlu “Bakan Danışmanı” olarak görev yaptı. Bu dönem içerisinde memur sendika ve konfederasyonlarıyla dört kez gerçekleştirilen toplu görüşme faaliyetlerinin koordinasyon görevini yürütmüştür.

Yine bu dönem içerisinde Başbakanlık’ta yürütülen “Kamu Yönetimi, Kamu Personeli ve Mahalli İdarelerin yeniden yapılandırma”  çalışmalarında “Bakan Danışmanı” sıfatıyla komisyon çalışmalarında bulunmuştur.

2007-2009 yılları arasında Adalet Bakan Danışmanlığı görevini yürüttü.

20.03.2009 tarihinde Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

11.08.2009 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nda “Meclis Başkanı Başdanışmanı” olarak atandı.

Akabinde yine aynı Kurumda 01.09.2009 tarihinde  TBMM Genel Sekreter Yardımcısı olarak atanarak yaklaşık 3 yıl bu görevi ifa etti.

Bir müddet Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nda “TBMM Genel Sekreter Vekili” olarak da görev yaptı.

Bu görevleri esnasında Çin Halk Cumhuriyeti, Belçika,  Japonya, Güney Kore, Bahreyn, Suriye, Birleşik Krallık, Fas ve Polonya Parlamentolarının idari işleyiş şekli ve kapasite yapıları ile teşkilat yapıları konusunda yerinde tespit ve incelemelerde bulundu.

En son Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmakta iken 07.09.2012 tarihli Üçlü Kararname ile Devlet Personel Başkanı görevine atandı.

1 Ağustos 2016 itibariyle atandığı TBMM’de TBMM Genel  Sekreteri olarak görevine başladı.

Evli ve 1 çocuk babası olup, İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.