şatıroğlu inşaat
çaykara Serdar elektronik
Çaykara Gazetesi

Demiryolu İle ilgili Yeni Açıklama

Demiryolu İle ilgili Yeni Açıklama

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şeref Oruç, Karadeniz bölgesinin gündeminden düşmeyen demir yolu projesinde gelinen son noktaya değindi.

Yrd. Doç. Dr. Oruç, projeyle il

gili olarak medya aracılığıyla yapılan açıklamalarda bilgi kirliliği olduğunu belirterek, demiryolu güzergâhının nereden geçeceği hususunda bilim ne dediğine bakmak gerektiğini söyledi. Bölge üzerinde yaptıkları çalışmalar neticesinde en kısa, ilk yatırım maliyeti en düşük, bölgeye getirisi çok daha yüksek güzergâhın Trabzon-Of-Bayburt-Kelkit-Erzincan hattı olduğunu ifade eden Oruç, bu bilgileri kamuoyuyla paylaştıklarını kaydetti. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ulaştırma kürsüsü olarak Prof. Dr. Fazıl Çelik ile birlikte yaptıkları araştırmalarda bölge gerçeklerine en uygun demir yolu projesinin, “Of-Bayburt-Kelkit-Erzincan” güzergahı olduğu sonucuna ulaştıklarını belirten Oruç, “şimdi en rantabl, maliyeti en düşük, en kısa ve bölgeye fayda düzeyi en yüksek olan güzergah ortada iken, birileri çıkıyor bu gerçeklere rağmen demiryolu güzergahı benim kapımdan geçsin istiyor” dedi.

Ulaştırma Bakanlığı DLH İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından 29 Haziran 2009 tarihi itibariyle “Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu Etüt Proje ve Mühendislik Hizmetleri” işi ihaleye çıkarılmış ve bu ihaleyi Yüklenici Firma olarak Yüksel-Domaniç Ortaklığı almıştır. İhalesi yapılan bu iş ile ilgili şu ana kadar herhangi bir bilgi paylaşımı olmamıştır. Diğer yandan özellikle Trabzon Milletvekillerinden bazıları ise bu ihale edilen iş kapsamında, bölgedeki diğer alternatiflerin de incelendiğini ve bu konuda bir rapor verileceğini zaman zaman dile getirmişlerdir. Ancak, ihalesi yapılan iş kapsamında olmayan diğer güzergâhlar ile ilgili rapor vereceği ifade edilen Yüklenici Firma, ihale kapsamında olmayan ve herhangi bir ödeneği bulunmayan bu işi nasıl yapacak, bu da merak konusudur.

Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan hattının çok uzun (320 km), hattın yüzde 45’inin tünel olduğunu ve maliyetinin çok yüksek olduğunu ve de geçtiği güzergâh itibariyle bölgeye çok katkısının olmayacağını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Oruç, “biz sadece önerdiğimiz güzergâhı çalışmadık, bölgede tartışılan ve alternatif olabilecek tüm güzergâhlar üzerinde de araştırma ve çalışmalar yaptık” ifadelerini kullandı.

Oruç, açıklamalarına şöyle devam etti:

“DHL tarafından Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan güzergâhının ihalesinin yapılmadan önce şu gerçeğin altı çizilmesi gerekiyordu. Evet, bölgeye Trabzon merkezli bir demiryolu projesi yapılmalı, bu çok gerekli hatta bölgenin gelişimi ve bölge limanlarının iç kesimlere bağlantısı için olmazsa olmaz ve gecikmiş bir yatırımdır, ancak bu güzergâh hangisi olmalı? Bu sorusunun cevabını en doğru şekilde verebilmek için olası alternatifleri araştıran bir çalışma olmalıydı ve ihale bu kapsamda yapılmalıydı.

Bir taraftan bölgede bulunan şehirlerde, demiryolu güzergahı ile ilgili olarak yapılan açıklamaların altında aslında istenen benim kapımdan geçsin mantığı yatarken, diğer taraftan bölge Milletvekillerinden bazıları konuya ya hiç ilgi göstermiyor ya da inanmıyor, bazıları ise konuya tam vakıf olmadan ve çok yüzeysel olarak popülist yaklaşımla hareket etmektedirler. Oysa bilim ne diyor, Ülke ve bölge gerçekleri neyi gösteriyor, fayda/maliyet açısından nasıl bir sonuç ortaya çıkıyor, bunlara bakmak gerekir.

Alternatif güzergâhlar üzerinde yaptığımız çalışmalar çerçevesinde, ilk yatırım maliyeti en düşük, bölgeye getirisi en yüksek olan güzergâhın Of-Bayburt-Kelkit-Erzincan güzergahı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde ettiğimiz bilimsel veriler ışığında, bu güzergâhın bölgemizde bulunan bütün iller (Trabzon, Rize, Bayburt, Gümüşhane ve Erzincan) için fayda düzeyi en yüksek güzergâh olduğunu ifade edebiliriz.”

Son Güncelleme: 13:11 29 Ocak 2011
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.