şatıroğlu inşaat
çaykara Serdar elektronik
Çaykara Gazetesi

Esnaf Odasının Ab Projesi Kabul Edildi

Esnaf Odasının Ab Projesi Kabul Edildi

ESNAF ODASININ AB PROJESİ KABUL EDİLDİ
Çaykara Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından Avrupa Birliğine sunulan toplam 45.000 Euro tutarındaki ‘Ekolojik Tarım Turizmi’ adlı hibe projesi kabul edildi.
45000 Euro’luk projenin 40.000 Euro’su AB hibesi olarak, 5.000 Euro’su Esnaf Odası tarafından karşılanıyor. Proje Çaykara’dan sunulan projeler içerisinde tek kabul gören proje olma özelliği de taşıyor. Uygulama alanı Uzungöl olan Ekolojik Tarım Projesi sayesinde sekiz aylık bir eğitimle yöre halkına ekolojik tarım turizmi eğitimi verilecek.

Esnaf Odası Başkanı İrfanAyalProje Uzungöl’ün dört mahallesinde uygulanacak. Proje sonunda amacın pahalı ve geçerli bir turizm çeşitlemesi olan Ekolojik Tarım Turizmi açısından Çaykara ve Uzungöl’ü markalaştırmak olduğu ifade edildi.
Proje Teknik Koordinatörlüğünü On Dokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bafra Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Kemal Ayan’ın yürüttüğü projenin genel ve özel amacını Ayan: “Projenin Genel Amacı: Trabzon İli, Çaykara İlçesi sınırları içerisinde yer alan Uzungöl turistik beldesinde hali hazırda var olan doğal tarım ve turistik
potansiyeli ile hizmet imkan ve potansiyelini artırmak suretiyle belde, il ve ülke ekolojik tarım ve turizminin gelişmesini, bu sayede ekonomik gelişme ile birlikte yöre ve ülke insanının refah seviyesini yükseltmek, Pojenin özel amaçlarını ise:
Yar. Doç. Dr. Ali Kemal AyanMevcut tarım ve turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi, bu kapsamda ekolojik tarım ve turizm konusunda eğitim yapılarak uygulamanın geliştirilmesi, bu sayede bölgenin imajının geliştirilmesi, turistlerin memnun edilmesi ve dolayısıyla gelen turist sayısının ve turizm gelirinin artmasına katkıda bulunmak ve bu sayede yöre ve ülke insanının refah seviyesinin artmasına katkıda bulunmaktır.” Şeklinde açıkladı.
Çaykara Esnaf ve Sanatkarlar Odası adına sunulan ve kabul edilen proje ile ilgili oda başkanı İrfan Ayal da: Projenin fiilen başladığını ve sekiz ay süreceğini, 40000 Euro’luk kısmının AB den 5000 Esnaf odasından karşılanmak üzere toplam maliyetinin 45.000 Euro olduğunu söyledi. Projenin Uzungöl’de dört mahallede uygulanacağını vurgulayan Ayal; proje sayesinde kursiyerlerle birlikte kısa vadede yaklaşık 40 kişiye sekiz ay süreyle istihdam sağlanacağını, ama asıl amacın buradan alınacak eğitimle Uzungöl’ü ekolojik tarıma açmak ve bu alanda sürekli istihdam oluşturmak olduğunu ifade etti. Çaykara için böyle bir projeye öncülük etmekten mutlu olduklarını ifade eden Ayal projenin Çaykara’ya hayırlısı olmasını dilediklerini sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 21:43 19 Aralık 2007
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.