DOLAR 5,9075
EURO 6,6253
ALTIN 254,8
BIST 90.787
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 27°C
Gök Gürültülü
reklam

Çaykara Yargısız İnfazdan Rahatsız

Çaykara Yargısız İnfazdan Rahatsız
çaykara inşaat
11 Haziran 2008 19:54
351
A+
A-

Yeni Sayfa 1

ATAKÖY RAHATSIZ

Ataköy Sağlık Meslek Lisesi öğretmeni Bekir Himmetoğlu’nun başörtülü öğrencilere müdahale ettiği gerekçesiyle okul idaresi tarafından tehdit edildiği ve kimliği belirsiz kişiler tarafından dövüldüğü için on beş gün işgöremez raporu aldığı iddialarının ulusal medyada yer bulması  Çaykara’yı Türkiye’nin gündemine taşıdı.

DHA(DoğanHaber Ajansı) kaynaklı 10 Haziran 2008 tarihlihaberin Hürriyet ve Milliyet Gazete’lerinininternet siteleri başta olmak üzere haberportallarının birçoğunda taraflı olarak yeralması öğrenci  velileri ve okul yönetiminirahatsız etti. Olayla ilgili soruşturmasürecinin devam etmesine rağmen ulusal basındaolayın başörtüsü yüzünden çıkmış gibigösterilmesi yargısız infaz olarakdeğerlendirildi.

Öğrencivelileri okulda başörtüsü ile ilgili bir sorunyaşanmadığını, öğrencilerin kurallara uygun birbiçimde derslere devam ettiğini vurgulayaraknasıl olduğu belli olmayan bir olayınokullarında bir başörtüsü sorunu yaşanıyormuşgibi yansıtılmasının haksızlık olduğunuvurguladılar. Öğrenci velileri ayrıca adı geçenöğretmenin zaman zaman okul dışında başörtüsütakan öğrencilere ‘Neden başörtüsü takıyorsunuz.Çağdaş olun, gerici olmayın, çağa ayak uydurun’dediğini ve öğrencilerin bunu evde anlattığınıda söylediler. Çaykara ve Ataköy Sağlık MeslekLisesi’nin bu şekilde gündeme gelmesindenrahatsızlıklarını dile getirdiler.

OLAYI DETAYLI OLARAK İŞLEYEN

DAYAKYEDİ SUÇU BAŞÖRTÜSÜNE ATTI

Böyleöğretmen olur mu? Trabzon’a sürgün gelen öğretmen dayak yedi savcılıkta suçu başörtüsüne attı!

Ataköy Sağlık Meslek Lisesiöğretmeni Bekir Himmetoğlu’nun’başörtülü öğrencilerin okulagirmesine izin vermediği içindövüldüğünü ve derslerde başörtütakan kız öğrencileri uyardığıiçin okul yönetimi tarafındantehdit edildiği’ iddialarınıngerçeği yansıtmadığı ortayaçıktı.

Yaklaşık 4 ay önce Balıkesir’denÇaykara’ya atanan öğretmen BekirHimmetoğlu’nun iddia ettiği gibiAtaköy Sağlık Meslek Lisesi’ndeöğrencileri başörtüsü ile dersegirmelerinin söz konusu olmadığıbelirtildi. İddiaları yalanlayanbazı öğretmen ve veliler,Himmetoğlu’nun başka bir yeregitmek için bahane uydurduğunu,hatta okul dışında başörtüsütakan öğrencileri ‘düşük notla’tehdit ettiğini ileri sürdü. Biröğrenci velisi de,Himmetoğlu’nun kızına ‘eteğininboyu uzun, annene söylekısaltsın’ dediğini söyledi.

MUHTAR: BİZİM KÖYÜMÜZDE BÖYLE BİR ŞEY OLMAZ

Öğretmen Himmetoğlu’nuniddialarının gerçeğiyansıtmadığını belirten AtaköyMuhtarı Mehmet Çökmez, “Burayayıllardır sağcısı, solcusugeldi. Hiç bir memura bu tür birdavranış olmadı. Dövecek olsalargece değil, gündüz döverler.Burada böyle bir şeyin olmasımümkün değil.” dedi.

Olayın olduğu gün öğretmeninkendisini aradığını vegittiğinde apartmanın önündeoturur vaziyette bulduğunuanlatan Çökmez, ” Ben kendisine’hemen hastaneye gidelim’ dedim.Ama bana ‘gerek yok ben ilgiliyerlere bilgi verdim’ dedi. Dahasonra Jandarma geldi. Bana oradaverdiği bilgilerde de birçelişki vardı. Gelenlerinkapısını çaldıklarını fakatkendisinin açmadığını söyledi.Ama daha sonra da gelenlerinkendisini aşağı çağırdıklarınıbelirtti. Peki kapısını açmadığıhalde daha sonra neden aşağıindi?” diye konuştu.

Saldırı iddialarına inanmayanÇökmez, “Oradaki basamaklar çokdik ve karanlıktı, belki demerdivenlerden düşmüş deolabilir.” ifadelerini kullandı.Muhtar Çökmez, köylerine sürgünolarak geldiğini belirttiğiHimmetoğlu’nun, buradan gitmekiçin bahane uydurmuşolabileceğini ileri sürdü.

‘KIZIMA ETEĞİNİN BOYUNU KISALT DEMİŞ’

Bazı öğrencilerin okulabaşörtülü olarak girdiklerini vebunları uyardığı içindövüldüğünü ileri süren öğretmenHimmetoğlu’nun, okul dışındabaşörtü takan bazı öğrencileri’düşük notla’ tehdit ettiğini,öğrencilerin etek boylarınakarıştığı ortaya çıktı. İddialarbazı öğretmen, öğrenci veveliler tarafından dadoğrulandı.

Öğrenci velilerinden ÖmerBirlik, Himmetoğlu’nun kendikızına ‘eteğinin boyunu kısalt’dediğini iddia etti. Kızının,öğretmenin başka öğrencilere’başörtüsü takmanıza gerek yok’dediğine de şahit olduğunusöylediğini anlatan Birlik, “Benim çocuğuma sadece ‘kızımeteğin uzundur, annene söylekessin’ demiş. Çocuğum da,durumu bana anlattı. Kızımıneteği, okulun yaptırdığıüniforma. Ben 20 senedir buradaböyle bir şey görmedim. Ben degittim okul idarecilerine durumuanlattım. Onlar da bana kızımıneteğinin okul kıyafetine uygunolduğunu, öğretmenin birazsıkıntılarının bulunduğunubelirterek, ‘Sizin kafanızıyormanıza gerek yok. Bizmeseleyi hallederiz’ dediler.”dedi. Ömer Birlik, öğretmeninkim tarafından dövüldüğükonusunda bilgi sahibiolmadığını kaydetti.

Öte yandan, öğretmen BekirHimmetoğlu’nu hakkında, dahaönce derslerini aksatmak gibidisiplinsiz hareketlerindendolayı soruşturma açıldığıbilgisine ulaşıldı. Milli EğitimMüdürlüğü’nce yapılansoruşturmalar neticesindeHimmetoğlu’na maaş kesme veuyarı cezaları verildiği, bundandolayı da okul yönetimi ile tersdüştüğü öğrenildi.

OLAY

Trabzon’un Çaykara İlçesi’ndeAtaköy Sağlık Meslek Lisesiöğretmeni Bekir Himmetoğlu,geçtiğimiz günlerde, AtaköyBelediyesi lojmanının kapısınınçalındığını ve öğrencisiolduğunu söylediği bir kişininkendisini aşağıYA çağırdığını veburada 2 kişinin ‘Sen nekarışıyorsun öğrencilerin başörtüsüne’ diye sardırdıklarınıiddia etmişti.

Kendisini dövenleri karanlıktagöremediğini ve tanımadığınısöyleyen Himmetoğlu, ÇaykaraCumhuriyet Savcılığı’na suçdurusunda bulunmuştu. Himmetoğluifadesinde, türbanlıöğrencilerin okula girmesineizin vermediği için dövüldüğünü,derslerde türban takan kızöğrencileri uyardığı için okulyönetimi tarafından tehditedildiğini de iddia etmişti. Buarada Trabzon’un Çaykarailçesinde ‘başörtülüöğrencilerin okula girmesineizin vermediği için dövüldüğü’iddiaları ile savcılığı suçduyurusunda bulunan AtaköySağlık Meslek Lisesi öğretmeniBekir Himmetoğlu, darp edenlerigörmemesine rağmen iddialarındaısrar ediyor. Okula başörtülügirmek isteyen öğrencileriuyardığı için saldırıyauğradığını ileri sürenHimmetoğlu, kendisinesaldıranlan 20-30 yaşlarındaolduğunu ve tanımadığınısöyledi.

10.Haziran.2008 16:11:36

YORUMLAR
× YASAL UYARI ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.