ÇaykaraDernekpazarıÇaykara KöyleriÇaykara Köyleri HaritasıÇaykara NeredeUzungölÇaykara nedirWhatsApp Link Oluşturma
DOLAR
33,0448
EURO
36,0221
ALTIN
2.564,44
BIST
11.159,50
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
reklam

Sultanmurat Camii 2011 Çalışma Raporu

Sultanmurat Camii 2011 Çalışma Raporu
30.11.2011 10:28
A+
A-

Sultanmurat Camii 2011 Çalışma Raporu 1
Şehitler diyarı olarak bilinen ve 1. Dünya savaşında Ruslarla yapılan savaşta şehit düşen 73 Mehmetciğin mezarlarının bulunduğu Sultanmurat Yaylası her yıl onbinlerce insan ziyaret ediyor. Bu yoğunluk nedeniyle özellikle mevcut camimin ihtiyaca cevap verememe

si üzerine yeni bir camiye ihtiyaç duyuldu. Yöre halkı tarafından kurulan Cami Derneği tarafından yapımı üstlenen ve 23 Haziran 2011 Şehitleri anma gününde temeli atılan çok amaçlı cami ve külliye inşaatında yapılan çalışmalarla ilgili Dernek Başkanı Muhittin Yıldırım kamuoyunu bilgilendirmek üzere sitemize açıklama yaptı.

Bu bilgiyi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

SULTANMURAT ŞEHİTLER CAMİSİ İÇİN 2011 YILINDA YAPILAN ÇALIŞMALARIN ÖZETİ

19 Ocak 2011 Tarihinde 7 köyden 19 kişilik kurucular heyeti oluşturulmuş ve derneğe tüzel kişilik kazandırılarak, gerekli defterler, makbuzlar ve evraklar temin edilip hizmete başlanmıştır.

• 19 Şubat 2011 tarihinde Olağan 1. Genel Kurul Toplantısı İstanbul’da yapılmış ve dernek çalışmalarına başlanmıştır.

• Cami ve Külliye için bir proje komisyonu oluşturulmuş, Komisyon hızla çalışmalara başlamıştır. 6 proje içerisinden Mimar Burhan Damaoğlu’nun proje taslağı genel kurula sunulmuş, müzakereler neticesinde kabul görmüştür.

• Proje çalışmaları Mart ve Nisan aylarında hızlandırılmış; İstanbul, Ankara ve Trabzon ‘da projenin mimari olarak geliştirilmesi ile ilgili toplantılar yapılmıştır.

• Çaykara Kaymakamlığı nezdinde Sultanmurat Şehitler Camii için, ilgili köy Muhtarlarıyla ve Belediye Başkanlarıyla bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

• Yardım toplama kampanyası yapılabilmesi için resmi prosedürler tamamlanmış ve gerekli makbuzlar bastırılarak faaliyete geçilmiştir.

• Derneğe yardım çalışmalarını yürütmek üzere İstanbul, Bursa, Ankara, Samsun, Trabzon ve Çaykara’da temsilciler belirlenmiştir.

• 12 Nisan 2011 Tarihinde tanıtım çalışmaları ile ilgili broşürler reklam şirketine hazırlatılıp (50.000 adet küçük el broşürü, 5.000 adet büyük boy broşür, 5000 adet araç çıkartması, 20 adet yağmurluk, 30 adet flama, 1.000 adet dosya, 2.000 adet defter, muhtelif sayıda antetli kağıt ve zarf ayrıca yöneticiler için de kartvizitler) basılmıştır.

• Tanıtım ve duyuru faaliyetlerini hızlandırmak amacıyla www.sultanmuratcami.com adlı internet sitesi hazırlatılarak faaliyete geçirilmiş ve gerekli bilgi desteği sağlanmıştır.

• 01 Nisan 2011 Tarihinde olgunlaşan Cami ve Külliye projesine son şekli verilerek makine ve statik projelerinin çizimine başlanmıştır.

• 20 adet 6X3 m.lik büyük boy tanıtım pankartları hazırlatılarak ilçe merkezlerine ve Sultanmurat Yaylası’nın giriş ve çıkışlarına asılmıştır.

• Temel kazı ve hafriyat çalışmaları için inşaat yürütme komisyonu tarafından şantiye için gerekli baraka ve malzemeler temin edilip inşaat sahasına getirilmiştir. Ayrıca şantiye ve lojmanda kullanılmak üzere 2 ayrı elektrik aboneliği yapılarak gerekli elektrik temin edilmiştir.

• 19 Mayıs 2011 Tarihinde Trabzon’da yönetim kurulu ile proje komisyonu birlikte toplanmış 20 Mayıs 2011 Tarihinde temel kazı çalışmaları için gerekli hazırlıklar tamamlanmıştır.

• 20 Mayıs 2011 günü temel kazı ve hafriyat çalışmaları başlatılarak takriben 4000 metrekare alan yer yer 3,5 metre derinlikte büyük bölümü taş kırılmak suretiyle temel hafriyat alanı kazılmıştır. Bu çalışmalara yoğun irtibatlar neticesinde çevredeki belediyelerden ve özel idarelerden araç ve makine desteği sağlanmıştır.

• Trabzon’da bulunan yerel gazetelere, 23 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan temel atma töreniyle ilgili tanıtım reklamları verilmiş, ayrıca ilçe belediyelerinin hoparlörlerinden de halka duyurular yapılmıştır.

• Çaykara Müftülüğü’nün öncülüğünde yapılan 23 Haziran 2011 Şehitleri anma gününde, ilçe müftüleri, belediye başkanları ve halkımızın yoğun katılımlarıyla temel atma töreni yapılmıştır. Aynı gün, akşam saatlerinde Rize – Kaçkar TV’de bir tanıtım programı düzenlenmiştir.

• Sultanmurat’taki eski caminin kıble istikameti 17 derece sağa doğru hatalı olduğu tespit edildiğinden Yeni Camii ve Külliyenin kıble istikameti teknik olarak Çaykara Müftülüğü nezdinde yeniden tespit edilerek onaylanmıştır.

• Doğru kıble istikametine göre temel kodları yeniden oturtularak gerekli yeni kazı çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar esnasında temelden çıkan su drenajlarla ıslah edilmiş, tuvaletlere su verilerek su zayiatı önlenmiştir.

• Sultanmurat çarşısı içinde Derneğin bürosu için yer temin edilmiş, tespit edilen yer büro haline getirilerek hizmete sunulmuştur. Büro yaz boyunca her an açık bulundurularak hayırseverlerin Camii ve Külliye için yaptıkları yardımlar makbuz karşılığı kabul edilmiştir.

• İstanbul ve Bursa’dan yardımların toplanması için komisyon oluşturulmuş, gerekli ziyaretler heyetler halinde yapılarak hayırseverlerin büyük mali katkıları sağlanmıştır.

• Sultanmurat Yaylası’nda bulunan eski karakol binasının işçi lojmanı olarak kullanılması için her yayladan 1’er temsilciden oluşturulan bir komisyon kurulup çalışmalara başlanmıştır.

• Lojman tamir komisyonu 15 günlük çalışmanın ardından işçi lojmanını, çatı, döşeme, elektrik, su, kapı, boya-badana ve pencereler (demir kapaklarıyla birlikte) tamamen yenilenerek, işçilerin kalabileceği duruma getirilmiştir.

• Lojmanda kullanılmak üzere tamamen hayırseverlerin bağışlarıyla işçiler için gerekli ranza ve yatak temin edilmiş, lojman kullanıma hazır hale getirilmiştir.

• Trabzon, Giresun, Rize, Samsun, Bayburt, Erzurum İl Müftülükleri ayrı, ayrı ziyaret edilmiş, yardım kampanyası için gerekli desteğin sağlanması hususunda bizzat görüşmeler yapılmıştır.

• Çaykara, Dernekpazarı, Of, Hayrat, Sürmene, Köprübaşı, Arsin ve Yomra ilçelerinin müftülükleri ile irtibata geçilerek yardım kampanyası ile ilgili destekleri sağlanmaya çalışılmıştır.

• Temelde kullanılacak olan 125 ton demir, ayrıca kalıp için kereste temin edilmiştir. Daha sonra üst düzey bir heyet oluşturularak Ankara’ya gönderilmiştir. Bu heyetin temasları sonucunda Çaykara’da faaliyet gösteren HES santrallerinden bu yıl için ihtiyaç duyulan beton temin edilmiştir.

• 1. Etap temel için kalıp ve beton çalışmaları sözleşmesi hazırlanıp teklifler değerlendirilerek taşeronla imza altına alınmıştır. Ramazan boyunca hızlı bir şekilde demir bağlanmış ve yaklaşık 200 seferde 1350 metre küp temel betonu dökülmüştür.

• Sultanmurat’taki mevcut camide din görevlisi bulunmadığından Ramazan boyunca görev yapmak üzere emekli bir imam camide görevlendirilmiştir. Ayrıca gelecek yıllar için camide görev yapmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan kadro talep edilmiştir.

• Büyük oranda su sorunu yaşayan Sultanmurat Çarşısı ve Cami için yakın ve uzak çevredeki su havzaları üzerinde uzmanlarca incelemeler yaptırılmış, gerekli su projeleri hazırlatılarak yürürlüğe konmuştur. Bu projelere dayanarak 300 tonluk su deposu için hafriyat çalışmaları yapılmış ve 2500 metre uzunluğunda kanal kazılmıştır.

• 28 Ağustos 2011 tarihinde Camii ve Külliye inşaat çalışmalarının tanıtımı ve yardım kampanyasının yaygınlaştırılması için Çay TV’de İftardan önce Sultanmurat Yaylası’ndan 2 saatlik bir canlı yayın programı yapılmıştır.

• On binlerce kişinin katılımıyla 31 Ağustos 2011’de gerçekleştirilen yayla şenliklerinde camiye yardım için oluşturulan ekiplerce hem tanıtım yapılmış, hem de yardım toplanmıştır.

• Zemin katı çalışmaları için 2. etap sözleşmesi hazırlanarak taşeronlardan teklifler alınmış, değerlendirmeler sonucunda ilgili taşeronla imza altına alınmıştır.

• Sultanmurat Şehitler Camii inşaatında kullanılmak üzere İstanbul’daki bir hayırseverden 3 tır dolusu iskele ve kalıp direkleri inşaatın bitiminde iade edilecek şekilde temin edilmiştir.

• Su kaynaklarıyla ilgili yapılan bazı itirazlar üzerine su çalışmaları durmuştur. Ardından alternatif su kaynakları araştırılarak 176 metreden sondajla 5m³/sn rezervli su tespiti yapılmıştır.

• 25 km uzaklıktaki Kemer Dağları’ndan 22 yıl önce getirilen; fakat senelerden beri akmayan suyun çıktığı gözelerdeki 500 metrelik kısmı ve yol üzerinde bulunan 7 ayrı yerdeki kırık borular değiştirilerek, Şehitler Tepesi’ne ve Sultanmurat Çarşısı’na akması sağlanmıştır.

• 2. etap kalıp çalışmaları için gerekli olan 100 m³ kereste ve 2000 m² pleymut kalıp ve yaklaşık 10 bin adet asmolen temin edilmiş ve inşaat bölgesine nakledilmiştir.

• Camii ve Külliyenin atık su ve lağım giderleri için kanal ve fosseptik çukuru açtırılarak, 850 m. uzunluğunda 150’lik korege boru temin edilmiştir. Ayrıca, her 100 metrede bir kullanılmak üzere Adana’dan 7 adet plastik rögar temin edilmiş ve inşaat bölgesine nakledilmiştir.

• Camii ve Külliyenin su kanallarında kullanılmak üzere 3000 metrelik 70’lik boru temin edilmiş ve inşaat bölgesine nakledilmiştir.

• 2. Etap kalıbında kullanılmak üzere 100 ton demir temin edilerek inşaat bölgesine nakledilmiştir. Akabinde, takriben 1800 m² kalıp için gerekli demir bağlanarak Ekim ayının sonuna doğru 600 m³ beton dökülmüştür. Bu faaliyetler; Zigana TV’de yayınlanan “İso Şov” programında ve 23 Ekim 2011 tarihinde tanıtım amacıyla yayınlanmıştır.

• Çalışmaların usulüne uygun olarak yürütülmesi için 17 adet yönetim kurulu kararı alınmış, ayrıca resmi mercilerle 30 yazışma yapılmıştır.

• 8 Kasım 2011 tarihinde yoğun kar yağışı nedeniyle zemin katın kalıp sökümü hızlı bir şekilde tamamlanmış ve çalışmalara Mayıs 2012’ye kadar ara verilmiştir.

• Bütün bu çalışmalar öncelikle Rabbimizin yardımı, hayırseverlerimizin değerli katkıları, yönetim kurulumuzun yoğun gayretleri ve inşaat yürütme komisyonumuzun başarılı çalışmaları neticesinde başarılabilmiştir.

Muhittin YILDIRIM

Dernek Başkanı

Yorumlar
× YASAL UYARI ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.