şatıroğlu inşaat
çaykara Serdar elektronik
Çaykara Gazetesi

NASRULLAH HACIMÜFTÜOĞLU

NASRULLAH HACIMÜFTÜOĞLU

Akademisyen, Dekan, Prof. Dr.

25 Aralık 1944 tarihinde Çaykara’nın Karaçam Köyü’nde dünyaya geldi. Babasından ve çevrede tanınmış âlimlerden özel dersler okudu ve teamül halindeki program ve nüshaları ikmal ederek 1965 yılında “Dini İlimler” den icazet aldı. Trabzon İmam-Hatip Lisesinden mezun olup, 1974-1975 öğretim yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden (bugünkü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi) mezun oldu. Ardından Erzurum İmam-Hatip Lisesi Meslek dersleri öğretmenliğine tayin edildi. Aynı yıl (1975 )’in 12. ayında Atatürk Üniversitesi İslami İlimler (bugünkü İlahiyat) Fakültesine intisap etti.

1987 yılında Doktor,

1996 yılında Doçent,

8 Mart 2002 tarihinde de Profesör oldu.

Başta Kur’an’ın İ’caz ve Beleğatı olmak üzere; Tefsir İlimleri, Arap Dili ve Edebiyatı, Tevhid İlmi ve Kelam, Tefsir Metinleri, Kur’an Semantiği, Kur’an Mealleri ve Terceme teknikleri gibi dersler okuttu. İkisi Arapça olmak üzere dört kitabi ile başta İlahiyat Fakültesi dergisi olmak üzere bilimsel dergilerde makaleleri, katıldığı ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunduğu tebliğleri, çeşitli ansiklopedilerde maddeleri yayınlandı. Sayıları yüzleri aşan panel, konferans, seminer, açık oturum, radyo ve televizyon konuşmalarında; bazen yönetici bazen de katılımcı olarak etkinliklerde bulundu. Mahalli basında çeşitli konularda çok sayıda haftalık makaleler yazdı.

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde 37 yıl Öğretim Üyeliği, Anabilim Dalı ve Bölüm Başkanlıkları, Dekanlık gibi görevler yaptıktan sonra Haziran 2012 tarihinden itibaren kadrosu ile Erzincan Üniversitesi İlahiyat intikal etti. Burada bir yıl Öğretim Üyeliği ve Temel İslam Bilimleri Bölümü Başkanlığı yaptı.

Haziran 2013 tarihinde Bayburt İlahiyat Fakültesi Dekanlığına atandı. Halen bu Fakültenin Temel İslam Bilimleri Tefsir Anabilim dalında Öğretim Üyesi ve Fakültenin Dekanı olarak görev yapmaktadır.

KİTAPLAR ve ANSİKLOPEDİ MADDELERİ

  1. Nihâyetü’l-Îcâz fî Dirâyeti’l-İ’câz, Edisyon Kritik, Dar-ı Sadır, Beyrut, 2002
  2. Teshilü’l-Belağa (Müşterek, Arapça, Birinci isim); İzmir,1997
  3. Kur’an’ın Belagatı ve İ’cazı Üzerine; Erzurum, 2001
  4. İ’caz ve Belagat Deyimleri; Erzurum, 2001
  5. Abdulkahir el-Cürcani; Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi (DİA), I,247
  6. el-Ahdeb İbrahim; DİA, I, 509
  7. Bedi’ (İlmü’l-Bedi’); DİA, V, 320 vd
  8. Beyan (İlmü’l-Beyan); DİA, VI, 25 vd
  9. Beraat-i İstihlal; DİA, V, 470
  10. nasrullah_hacimuftuoglu

Son Güncelleme: 07:27 22 Ekim 2015
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.