reklam
çaykara inşaat
Çaykara Gazetesi

NECMİ KURT

NECMİ KURT

Uzman Tıp Doktoru, Prof. Dr.

04.03.1956 tarihinde Trabzon/Çaykara Şahinkaya köyünde doğdu. 1967 yılında İlkokulu Şahinkaya köyü ilkokulunda bitirdikten sonra orta ve lise öğrenimi için Erzurum Yavuz Selim ilk öğretmen lisesine girdi. 1972 yılında başarılı öğrenciler gurubu içine girerek  Ankara Yüksek Öğretmen Okulu Hazırlık Lisesine gitmeye hak kazandı. Üniversiteye girme sınavlarında başarılı olarak 1973 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi ve 1979 yılında pratisyen hekim olarak hayata atıldı. Aynı yıl Ankara-Çamlıdere ilçesinde hükümet tabibi olarak göreve başladı. Bu görevi 7 ay sürdürdükten sonra ihtisas sınavını kazanarak Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Genel cerrahi asistanlığına başladı. Asistanlık süresi bitmeden, kıdemli asistan konumunda iken zamanın Sağlık Bakanlığının uygulamasıyla Urfa Devlet Hastanesi Genel cerrahi kliniğinde 6 ay süre ile görevlendirildi. Uzmanlık sonrasında mecburi hizmetin bir bölümünü Manisa Demirci Devlet Hastanesinde Genel Cerrahi uzmanı ve Başhekim olarak, geri kalan bölümünü Ankara Şerefli Koçhisar devlet hastanesinde Genel Cerrahi uzmanı ve Başhekim olarak tamamladı.

Takiben Hatay-Kırıkhan Devlet Hastanesinde 11 aylık bir süre Genel Cerrahi uzmanı ve Başhekim olarak görev yaptı. 1990 yılında İstanbul Kartal Dr. Lütfü Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Genel cerrahi başasistanlık sınavını kazanarak 2. Genel cerrahi kliniğinde başasistanlık görevine, 1995 yılında yine aynı hastanenin Genel cerrahi şef muavinliği imtihanını kazanarak bu göreve başladı.

1996-1997 yılında başhekim muavinliği görevini üstlendi. 1997 yılında St. Mark’s Hospital/Londra’da Koloptroktoloji eğitimi aldı. 1999 yılında Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ün birlikte düzenledikleri 3 aşamalı şeflik imtihanlarında Dr. Lütfü Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi 3. Genel cerrahi klinik şefliği imtihanını kazanarak bu göreve başladı. Yine aynı yıl Dr. Lütfü Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi başhekimliğine atandı. Bu görevi 27 aya yakın bir süre yaptıktan sonra istifa ederek aynı hastanenin 3. Genel cerrahi şefi olarak görevini sürdürdü. Bu dönemden sonra 2002 yılında basılan “Yetişkinlerde ve çocuklarda ameliyat öncesi değerlendirme” ve takiben 2003 yılında “Akut ve kronik yara bakımı”, 2010yılında basılan “Hekimlere ve Halka yönelik Hepatit-B ve Hepatit –C ile ilgili bilinmesi gereken önemli noktalar” isimli kitaplarının yazar ve editörlüğünü yaptı. 2003 yılında üniversiteler arası Genel cerrahi doçentliği sınavına girerek Doçent oldu. Ayrıca Acil Cerrahi kitabında(2009)Crohn Koliti ve acil Cerrahi yaklaşım adli bölümü yazmış, yine Kolon ve Rektum Cerrahisinde Güncel Tedavi kitabının Çekum Ülseri bölümünün tercümesi yapmıştır.

Şimdiye kadar yapmış olduğu bilimsel çalışmalar: 9 adet Doktora tezi yönetmeni, 24 adet uluslar arası hakemli dergilerde yayımlanmış makale, 12 adet uluslar arası bilimsel toplantılarda sunulan bildiri, 85 adet ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makale ve 59 adet ulusal bilimsel toplantılarda sunulan bildirileri mevcut olup halen yurt dışı ve yurt içi hakemli bilimsel dergilerde basılmakta olan 3 makalesi mevcuttur. Evli ve 4 çocuğu vardır. İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

1999 yılından bu yana yürütmekte olduğu İstanbul Dr.Lütfi Krdar Kartal Eğitim ve araştırma hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Şefliği görevi Sağlık bakanlığının çıkarmış olduğu 663 sayılı kanun hükmündeki kararname ile sona ermiştir.

Özellikle İstanbul’da bir çok Karadeniz dernek ve federasyonunda yöneticilik görevlerinde bulunarak sosyal sorumluluk alanlarında görevler ifa etti.

Necmi Kurt Ocak 2016 itibariyle Profesör unvanını aldı.

Son Güncelleme: 14:29 26 Ocak 2017
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.