şatıroğlu inşaat
çaykara Serdar elektronik
Çaykara Gazetesi

Of-Çaykara_Bayburt Alternatifi Mutlaka Düşünülmeli

Of-Çaykara_Bayburt Alternatifi Mutlaka Düşünülmeli

TRABZON’UN gündemine oturan demiryolu konusuyla ilgili İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı İbrahim Usta, tek başına Trabzon-Batum hattının düşünülmemesi gerektiğini söyledi. Yönetim kurulu adına bir bildiri yayınlayarak tartışma değil iş yapılma vaktinin geldiğini belirten Usta, şu açıklamalara yer verdi, “Tek başına Trabzon -Batum hattı düşünülmemelidir. Burada bir konuya basit bir örnekleme ile dikkat çekmek istiyoruz. Demiryollarının limanlara bağlanmasındaki asıl amaç, en ucuz nakliye aracı olan denizyoluna en kısa mesafede bağlanmaktır. Deniz-yolu ile Kafkasya bölgesine gidecek bir ürünün, Batum Limanı dururken, Trabzon’dan trene yüklenip, demiryolu ile Batum’a gönderilmesi mantıklı bir yaklaşım değildir. Denizyolu ile gelen ürün, cüzi bir ücret farkı ile (bazen hiç fark olmadan) Trabzon Limanı yerine Batum Limanı’na indirilebilecektir. Bu hat ancak, sırası ile tüm limanların tam dolu çalışması halinde gemilerin vakit kaybetmemek için Trabzon Limanı’nı tercih etmeleri durumunda kentimiz için çalıştırılabilir olacaktır.

Ancak, ülkemiz demiryolu ağına bağlanarak, Avrupa’dan Kafkasya’ya, Rusya’dan Irak ve Suriye’ye kadar birçok ülke ile ticaretimizin artması ve Trabzon’umuzun tarihi ticaret kenti olma özelliğine yeniden kavuşması sağlanacaktır. Ortak bir sahiplenme bilinci ile ‘Hep birlikte İpek demiryoluna yürüyoruz’ tavrını benimsemeliyiz. Demiryolu Platformu bir an önce hayata geçirilmelidir. Demiryolu Platformu, her aşamayı profes-yonelce takip edecek şekilde bir sekretaryaya sa-hip olmalıdır.

2009 yılı sonunu beklemeden, güzergâh tartışma-larına girmeden, Trabzon-Erzincan Demiryolu fizibilite ihalesi, alternatif güzergâhların tamamını içerecek şekilde gerçekleştirilmeli, en uygun güzergâh bu yolla tespit edilmelidir. Demiryolu, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi karlılık amacıyla yapılmamaktadır. Oluşturacağı katma değer açısından irdelenmeli, bölgemizin kalkınmasına sağlayacağı katkı üzerinden hesaplamalar yapılmalıdır. Burada şu an çalışmaları devam eden Of – Çaykara-Bayburt-Erzincan güzergahının alternatif kazançları da dikkate alınmalıdır.

Trabzon mevcut ağa bağlandıktan sonra Hopa’ya kadar olan tüm limanların bu ağa bağlanması sağlanmalıdır. Burada amaç, Doğu Karadeniz limanlarını ülkemiz demiryolu ağına bağlamak olmalıdır. Bütün bu çalışmaların yanında daha önce fizibilite çalışmaları tamamlanan Hopa-Batum Demiryolu projesi için de mutlaka çalışılmalıdır.”

Son Güncelleme: 15:47 2 Haziran 2009
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.