Şatıroğlu Gayrimenkul
Nuhoğlu Gıda
ÇAYKARA GAZETESİ

Suyu çıkartılmış su!

Arzu Kulaç

Arzu Kulaç

İnegöl'de ikamet eder. Çaykara Çamlıbel köylüdür. Okur-yazardır

 

İmliğimi bıraktığım yerde; Memleketteyim…

”Eğitimime, okul yüzünden uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım.” der Bernard Shaw. Okul, yaşam koşulları, ekonomik koşullar, kent hayatının tüm çekiciliği derken, bir şekilde hayatın pratik dersinden hiç nasiplenemedik. Bu yüzden olsa gerek, bilime hep önem verdik ama hep bir adım geriden geldik.

Hasıl-ı kelam, tabiri caiz ise biz de ”sürüldük” bir şekilde hızlı akan, bol gürültülü, pek cazibeli, hayli hareketli hayatın içine. Bir gereklilik de olsaydı göç, bize dikte edilen bir yaşam şekli adını aldı dimağımızda. Ve üç yanlış, en önemli doğrumuzu götürdü. Doğamıza kodlanmış tabiat sevdasına uzunca bir ara verip, on yılları kapsayan bir ayrılık, hasret yaşadık.
Şimdilerde ise, tozlanmış imliğimi şöyle bir elime alıp, kaldığım yerden devam ediyorum eğitimime. Ek ücret, harç parası ödemeksizin, çok zevkli ve heyecanlı olan, teorik bilgilerden hasıl olan beyin yorgunluğundan hayli uzak…Eğlenerek öğrenmek dedikleri şeyin nüvesindeyim sanırım.

Durmaksızın akan bir ırmağın, analjezik etkisiyle diniyor ruh sancılarım; elimde bir türlü konsantre olamadığım kitabım…

Akıyor ırmak kıvrım kıvrım; tarraka şarraka!

Bu ses…evet, bu ses kitaplara hiç konu olmuş muydu? Bir üçgenin iç açılarının toplamı kadar kıymete haiz görülmeyen bu sese, toplamda verilen değer hiç yoktu sanırım müfredatta.
Ya ırmağın kaynağı? Aklıma geliyor, hatta rüyalarıma konu olmuştur bu ırmağın hiç bitmeyen kaynağı. Bilimin bizlere telakki ettirdiği gibi, basit bir su döngüsü müdür ırmaklar? Yağmur ve yüzey suları, yer altı suları bileşiminden mi türer bunca coşkun su? Sonra denize ve göllere akar…

Hah hahh hahh! Şuncacık coğrafya izahı, sizleri tatmin ediyor mu? Eskiden olsa edebilirdi, ama şimdi görüyorum, hissediyorum, tadıyorum; mutmain etmiyor coğrafya. Amacım coğrafya bilimine dil uzatmak değil, ne haddime! Sadece eksik, yetersiz, kıt olduğunu vurgulamaktır hedefim.

Coğrafya %100 haklı olamaz. Bu suyun hiç bitmiyor oluşunu, basit bir devridaim gibi lanse etmeye hakkı yok. Bunca karma bir varoluş açıklamasıyla, bu su bize bu berrak, bembeyaz haliyle ulaşamaz. Hayır hayır! Bu coğrafyanın ”suyuna pirinç haşlanmaz”

Doğal seleksiyon ürünüymüş gibi bir muameleyi hak etmiyor su… Onca yıl ”suyuna gittik” ama şimdi pratik ilimlerle, sana restimi çekiyorum.
Koşullar, kent hayatı bizi ”suyu çekilmiş değirmene döndürdü” yeterince. Ne vardıysa sanki, köylerin ”suyu mu çıktı?” Hıhh!

”Su yüzüne çıktı” çoktaandır, re’sen içine sürüldüğümüz, hülyalarımızı ”suya düşüren” ”sudan ucuz” bu hayatı yaşamış olmamızın sebebi. ”Suyun başı” modernlik tutkusu değil mi? Fakat şunu unutmamalı ki, İlkel bir hayat yaşayan yamalı bir amele, modern hayat yaşadığını sanan bir takım elbiseliyi ”suya götürüp, susuz getirebilir.”

Eyy Çamlıbel’imin süsü!
Eeey, tefekkürhanem!
Irmağım…
Ne anaların dilinde duadır suyun, su gibi aziz eyleyen. Bazen yelkovanıdır su gibi akıp geçen zamanın.
Su gibi kızların suretinin tarifi bazen, bazen de en hızlı ezberlerin; su gibi…bilirsin…
İşte bu su gibi geçen zamanda, bilinçli ebeveynlere su gibi muhtaçtır bu nesil. Yazdan yaza da olsa, müfredata hiç konulmamış bu dersleri yavrularınıza ek ücret ödemeksizin aldırmanızın zamanıdır şimdi. Memleket zamanıdır şimdi.

Haydi bu yaz tozlanmış imliğinizin tozunu şöyle bir alalım ve devam edelim kitabımıza kaldığımız yerden. Ne dersiniz?
Vira bismillah!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
Mısır… - 17 Temmuz 2017
Kediyi doyurmazsam! - 14 Haziran 2017
Koşulsuz “Ana” - 12 Mayıs 2017
Türk usulü NLP - 25 Şubat 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.