reklam
çaykara inşaat
Çaykara Gazetesi

Tayyip Efendi ve Hacı Hasan Efendi anısına

Tayyip Efendi ve Hacı Hasan Efendi anısına

Çaykaralı merhum Müderris Tayyip Zühtü Efendi ve onun talebesi Hasan Rami Yavuz(Hacı Hasan Efendi) için İstanbul’da anma toplantısı düzenleniyor. Program Hacı Hasan Efendi’nin oğlu Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz tarafından tertipleniyor.

Konu ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada:

“Merhum Müderris Velioğlu Tayyip Zühtü Sahin Efendi (1867-1940) ve öğrencisi merhum Hacı Hasan Rami Yavuz Efendi (1909 – 1982) için aşağıda adresi verilen yerde ve tarihte bir anma toplantısı düzenlenmiştir. Bu toplantıda kendileri hakkında çeşitli kişiler tarafından konuşmalar yapılacaktır. Bu konuşmaları yapacaklar arasında Tayyip Zühtü Efendi’nin torunları da olacaktır.

Tayyip Zühtü Efendi’yi; kendilerinden 1906 yılında icazet alan ve 1935-1936 yıllarında Samsun Belediye Başkanlığı görevinde bulunan merhum Hasan Umur (1877-1980), “Of ve Of Muharebeleri” başlıklı 1949 yılında yayınlanan kitabında söyle tanımlamaktadır:

“Tahsilini Of’ta büyük şöhreti olan ve on üç defa büyük icazet, on sekiz defa feraiz icazeti vermeğe muvaffak olan pederleri Hacı Osman Efendi’den yapmıştır. İcazet aldığı zaman 28 yaşındaydı. İlk müderrisliği Çalık köyündedir. Dört sene kadar mezkûr köyde tedriste bulunduktan sonra, Kondu köyünde, sonra da kendi köyü olan Hopşera köyünde pederlerinin ihtiyarlığı dolayısıyla müderris olmuştur. Köyünde müderris iken zamanın padişahı tarafından müderrisliği bir beratla teyit edilmiştir. Çalık (Sıraağaç) Köyü’nde müderris bulunduğu senelerde yalnız bu köyde değil, bütün Baltacı deresinde sevimli bir şöhret kazanmıştır. Yüzü kadar ahlâkı da güzel olan merhum, talebelerine karşı gayet şefkatli idi. 1314 (1898) senesinde bazı gecelerde, yatsı namazından sonra müteaddit defalar huzuruna girer, halledemediğim noktaları sorardım. Kendilerini iz’âc edecek derecedeki bu hareketime karşı, iğbirar göstermez, bilâkis memnuniyet izhar ederdi. Oturuşlarında ve gezişlerinde, vecih, vakur görünürdüyse de haddi zatinde son derece mütevazı idi. Ders okuturken ince meseleler karşısında başını sağ omuzuna doğru çevirir, güya birisiyle konuşacak gibi sevimli bir duruşuyla biraz düşündükten sonra ifadesine devam ederdi.” İfadelerine yer verildi.

TOPLANTİ İLE İLGİLİ BİLGİLER

TOPLANTI KONUSU: Tayyip Zühtü Efendi anma programı

TOPLANTİ GUNU: 7 Nisan 2018 Cumartesi

SAATİ: 14:00 – 18:00

TOPLANTİ YERİ: Ümraniye Camii Toplantı Salonu, Ümraniye/ İstanbul

Merhum Hacı Hasan Efendi’nin Çaykara Merkez Camiinde yaptığı bir vaaz

http://dai.ly/xcvofu

 

Son Güncelleme: 15:25 3 Nisan 2018
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.