ÇaykaraDernekpazarıÇaykara KöyleriÇaykara Köyleri HaritasıÇaykara NeredeUzungölÇaykara nedirWhatsApp Link Oluşturma
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon
Az Bulutlu
18°C
Trabzon
18°C
Az Bulutlu
Pazar Açık
19°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
20°C
Salı Parçalı Bulutlu
21°C
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
reklam

Belediye Başkanına Çaykara’yı sorduk

Belediye Başkanına Çaykara’yı sorduk
05.11.2009 17:01
A+
A-

Çaykara Gazetesi: 29 Mart 2009 Yerel seçimlerinde Belediye Başkanı se

çildiniz, bu önemli göreve seçilmeniz dolayısıyla sizi tebrik eder çalışmalarınızda başarılar dilerim. Öncelikle değerli okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınz?

N Kemal Gedikoğlu: Çok teşekkür ediyorum, sizin görevinizin de çok önemli olduğunu biliyorum, Ben de sizlerin çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Ben 1957 yılında Çaykara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimi Çaykara’da tamamladım. 1977 yılında Balıkesir Askeri saymanlığında muhasebe memuru olarak göreve başladım. l979 yılında Burhaniye Vergi Dairesine vergi memuru olarak tayin oldum. Aynı dairede Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildim ve aynı görevde çalışmakta iken 01.12.2008 tarihinde görevimden istifa ettim. 29.Mart 2009 yerel seçimlerinde Çaykara’ya Belediye Başkanı seçildim. Evliyim, biri kız biri erkek iki çocuğum var.

Belediye Başkanına Çaykara'yı sorduk 1

Çaykara Gazetesi: Sayın Gedikoğlu, Çaykara Belediye başkanlığına seçildiniz, Önceden seçilen belediye başkanlıklarında olduğu gibi toplumda bir kanaat var, belli kesimin başkanı diye siz açık yüreklilikle bu konu hakkındaki düşüncelerinizi açıklar mısınız?

N. Kemal Gedikoğlu: Böyle bir şeyin olması mümkün değil, bunu konuşmak bile yanlış, benim yapıma ve hizmet anlayışıma çok ters. Aynı kurumda 32 yıl, aynı dairede 30 yıl görev yaptım. Görev yaptığım yerin nüfusu kışın 50 bin, yazın 150- 200 bin civarındadır. Nüfusun bu kadar yoğun olduğu bir yerde hiçbir kimse ile en ufak bir sorun yaşamadım. Ve aynı yerde 2009 yılında belediye başkan aday adayı oldum. İddialı 3 aday arasında kamuoyundan yüzde 78 destek alarak çıktım. Öğrencilik yıllarımda, memuriyet hayatımda ve sosyal yaşantımda hiçbir zaman ayırım yapmadım, bundan sonra da yapmamda mümkün değildir. Belli bir fikre hizmet etseydim  kozmopolit nüfusa sahip bir yerden kamuoyundan küçümsenmeyecek derecede bir destekle çıkmak mümkün olabilir miydi? Elbette hayır olması da mümkün değil.

Çaykara Gazetesi: Sayın Gedikoğlu Çaykara ile ilgili projeleriniz nelerdir? Bu projeleri hayata geçirmek için çalışmalara başladınız mı?

N. Kemal Gedikoğlu: Sorunlarımızı ve eksiklerimizi sizler de biliyorsunuz. Altyapı, Anadolu lisesi, yüksekokul, sanayi çarşısı, mezbahane, su, emniyet binası, jandarma binası vs. Göreve başlar başlamaz çalışmalara başladık. Öncelikle Çaykara’nın harita çalışmalarını başlattık. Yüzde 80 bitmiş, bu günlerde kalan kısmı tamamlandıktan sonra Çaykara’nın eksilerini masaya yatıracağız. Uzman bir ekip oluşturup nerelere ne yapabiliriz, uzmanların önerileri dikkate alınarak ileriye dönük olarak projelerimizi hayata geçireceğiz. Üç gün sonra, üç sene sonra bunu yanlış yere yaptık dememek için şahısların değil toplumun menfaatlerini dikkate alacağız. Yani her şeyi bizim inisiyatifimize göre değil, uzmanların görüş ve önerileri dikkate alınarak kalıcı, ileriye dönük olarak düşüneceğiz. Çaykara’nın fiziki görümünü düzeltmek için çalışmalarımız devam etmektedir. Otogarda tabanda 120 metrekare olan projenin zemin katında, emanethane, mescit ve çay ocağı şeklinde park, birinci katına ise değişik amaçlarda kullanılabilecek restaurant veya lokal olarak düşünüyoruz. Söz konusu bina ve çevre düzenlemesi bittikten sonra, taksiler, şehir içi ve şehirler arası münübüs ve otobüsler ile köy münübüslerinin tamamı otogara alacağız. Onun için otogarda bu binanın yapılması gerekir. Su ile ilgili çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Çaykara Gazetesi: Sayin Gedikoğlu, bilindiği üzere Çaykara yöresinde ne yazık ki sık sık yangınlar çıkmaktadır. Belediye olarak yangınlara zamanında müdahale ediliyor mu? Ayrıca itfaiye personelinin eğitimleri ile ilgili çalışmalarınız var mı?

N. Kemal Gedikoğlu: Belediye olarak yangınlara müdahale ediyoruz. Ancak itfaiye aracımızın tonajı büyük olduğu için köy yollarının dik ve dar olması nedeniyle yangın yerine istenilen zamanda ulaşılması da mümkün olmayabiliyor. Personel de özveri ile çalışarak gerekli özen ve titizliği gösteriyor. Her söylenene de inanmamak lazım. Yakın zamanda karşılaştığım bir olayı anlatayım. Trafik kazasında hayatını kaybeden  merhum Kemal Kamberoğlu kardeşimizin cesedini almak için savcı beyi beklerken vatandaşın biri yanındakine “ne bekliyoruz belediyenin ne itfaiyesi ne de elemanları var” dedi. Ben dönüp bakınca yanındaki konuyu kapatmaya çalıştı ilgisi olmayan bir şeyler anlatarak uzaklaştılar. O anda itfaiye köprünün üzerinde, cenaze arabası yol kenarında hazır bekliyordu. Olayı siz değerlendirin. Yanlış anlaşılmasın yapıcı eleştirilere her zaman açığız.

Çaykara Gazetesi: Sayın Gedikoğlu, Çaykara 1948 yılında kurulmuş en eski ilçelerinden biri ama maalesef bir köy görünümünde siz bu görüntüyü değiştirmek için neler yapacaksınız?

N. Kemal Gedikoğlu: Çaykara’nın yerinde saydığı, ilerlemediği söyleniyor, Aksine Çaykara yerinde saymıyor geriye gittiğini iddia ediyorum. Başkaları ilerledikçe bizlerde geri gitmiş oluyoruz. Çaykara’nın mevcut görünümünü değiştirmek için,  kaldırımların yayalara terk edilmesi, tehlike arz eden eski binalarında yıkılması, sıvasız ve boyasız binaların tamamlattırılması sağlanacaktır.

Belediye Başkanına Çaykara'yı sorduk 2

Çaykara Gazetesi: Her yıl yerli ve yabancı binlerce insanın tatillerini geçirmek için geldiği ilçemize bağlı Uzungöl beldesi var. Bu kadar insan ilçemizden geçiyor ama Çaykara esnafına katkıları yok, ayrıca gelen turistleri ilçemizde barındıracağımız yerimiz, otelimiz yok bunlarla ilgili çalışmalarınız var mı?

N. Kemal Gedikoğlu: Daha önce söylediğim gibi, Çaykara’nın fiziki görümünü düzelteceğiz ve özellikle dışarıdan gelen ve Uzungöl’e, yaylalara ve mezirelere giden vatandaşların rahat hareket etmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Özellikle yaya kaldırımlarının yayalara terk edilmesi ve otopark sorunun çözülmesi gelen vatandaşların rahat hareket etmesini sağlayacaktır.

Çaykara Gazetesi: Sayın Gedikoğlu Çaykara belediyesi mücavir alanın genişlemesi ile ilgili çalışmalarınız olacak mı?

N. Kemal Gedikoğlu: Harita çalışmaları sonunda uzmanların görüş ve önerileri doğrultusunda gereği düşünülecektir.

Çaykara Gazetesi: Sayın Gedikoğlu dışarıda yaşayan zengin müteşebbislerimizin Çaykara’ya yatırım yapmaları konusunda projeleriniz var mı?

N. Kemal Gedikoğlu: Elbetteki var. Biliyorsunuz biz Karadenizliler olarak her şeyi devletten beklemeyiz. Bizim müteşebbislerimizden ciddi olarak yararlanacağız. Bu ülkenin ekonomisine ciddi anlamda katkıları olduğu hepimiz tarafından biliniyor. Onlarla gurur duyuyoruz.   

Çaykara Gazetesi: Her ilçede bir yüksekokul olmasına rağmen Çaykara’da yok bununla ilgili çalışmalarınız var mı?

N. Kemal Gedikoğlu: Evet var. Yüksek okulun yanında Anadolu lisesi de açmayı planlıyoruz.

Çaykara Gazetesi: Sayın Gedikoğlu son olarak hemşerilerimize neler söylemek istersiniz?

N. Kemal Gedikoğlu:  Sadece Çaykara’da yaşayanların değil, dünyanın her köşesinde bulunan Çaykaralı hemşerilerimizin gözlerini üzerlerimizden bir an olsun ayırmadıklarını ve beklentilerinin de neler olduğunun bilincinde olduğumu, sorumluluğumu çok iyi bildiğimi, tarafsızlık ve verimlilik ilkesi çerçevesinde vatandaşa hizmet sunacağımın bilinmesini istiyor; bu duygu ve düşünceler ile tüm hemşerilerime sağlık, mutluluk ve başarı dileklerim ile saygılarımı sunuyorum.

Çaykara Gazetesi: Sayın Gedikoğlu, yoğun işlerinizden bize zaman ayırarak projelerinizi ve icraatlarınızı okuyucularımızla paylaştınız. Çaykara gazetesi adına teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Röportaj: Kemal Çuman/ Çaykara Gazetesi

e-posta: bilgi6161@gmail.com

Yorumlar
× YASAL UYARI ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.