Çaykara Dernekpazarı Çaykara Köyleri Çaykara Köyleri Haritası Çaykara Nerede Uzungöl Çaykara nedir
DOLAR
9,6155
EURO
11,2367
ALTIN
554,31
BIST
1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon
Sağanak Yağışlı
19°C
Trabzon
19°C
Sağanak Yağışlı
Pazartesi Yağışlı
14°C
Salı Yağışlı
14°C
Çarşamba Az Bulutlu
16°C
Perşembe Az Bulutlu
17°C
reklam

Celal Akaç CHP Ortahisar’a adaylığını açıkladı

Celal Akaç CHP Ortahisar’a adaylığını açıkladı
02.11.2017 15:56
A+
A-

CHP’nin Çaykaralı Trabzon İl Başkan Yardımcısı Celal Akaç, Ortahisar İlçe Başkanlığı için adaylığını bugün resmen açıkladı.

Adaylık açıklaması için İlçe Başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Akaç’a, partililerde büyük destek oldu. İlçe Binasındaki toplantı salonu tamamen dolarken bazı partililer de ayakta beklemek zorunda kaldı.  Şırnak’ta son terör saldırısında şehit düşen 8 asker ve korucularımız için saygı duruşu ile başlayan basın toplantısında konuşan Akaç, “Mahalle delege seçimlerine ilişkin kentimizde oluşan gündem aslında CHP’nin ne kadar demokrat bir yöntem ile kurullarını seçmeye çalıştığının bir göstergesi değil mi? Yarış olan mahalleler, uzlaşı ile hazırlanan listeler. Bir de partinin geçmişi olan, eski yöneticilerimizin girişimleri. Hepsi taktire şayan adımlar, örgüt için. Umuyorum ki Sayın il başkanım, bu toplantılarda alınan tavsiye kararlarını aday arkadaşlarımız ile paylaşır ve bizlerde parti büyüklerimizin öne aldıkları düşünceleri, izleyeceğimiz yön ve yöntem de, dikkate alırız” dedi.

YAPICI MUHALEFET

Akaç, “Şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bugün yapıcı bir muhalefet, yarın ise Allah izin verirse, Türk milleti taktir eder ise, atacağımız bütün adımlar bu kent, bu ülke yararına olacaktır. İyi yapılanları öveceğiz, taktir edeceğiz. Olumsuz adımları da eleştirmeye, doğrusunu ifade etmeye devam edeceğiz. Açıkça söylüyorum, yapıcı bir muhalefet anlayışı ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Akaç, sözlerine şu şekilde devam etti: “85 mahallesinde işlerlik kazanmış bir örgüt yapısını hayata geçirmek için çalışacağım. Temsilci, mahalle muhtarı yardımcısı gibi fonksiyonel olacak. Mahallede bizim için kamu görevlisi nüfusu olacak. Bütün sorunlar onun aracılığı ile ilçeye gelecek. İl, ilçe koordinasyonu gereken konular, ilgili kamu görevlileri, basın mensupları ile irtibatlı çözülecek. Aktif işletilebilecek konumlarda mahalle temsilcilikleri açılmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

SOSYAL DAYANIŞMAYA İLİŞKİN ÇALIŞMALAR… 

Mahalle temsilcimizden, mahallesinin resmini çekmesini isteyeceğiz. Yöre halkından yaşam zorluğu, eğitim alıp ekonomik yetersizlik içinde olanları tespit edeceğiz. Temsilcilik planlaması ile periyodik kahve, ev ziyaretleri yapacağız.  Özellikle son yıllarda il-ilçe planlaması yaptığımız sosyal dayanışmaya ilişkin çalışmaları dini bayramlarda daha da artırmaya çalışacağız. Temsilcilerimizin parti faaliyetlerine sıcak bir ilgi ile bakmalarını sağlayacak etkinlikler yapacağız. Temsilcilerin partinin siyasi faaliyetlerine, eylemlerine daha kitlesel katılımını sağlayacak planlamalar yapacağız. Temsilcilerimiz, parti yönetim kurulu üyesi imiş gibi bir fonksiyonelliğe sahip olacak. Parti onlar ile işlevsellik kazanacak”

SİYASETE YENİ YÜZLER KATILACAK

Sorun çözme, üretime katkı koyacak,  irtibat kurma, organize olma kabiliyeti yanında mesleki yeterliliği olan isimler ile yola çıkacağını belirten Akaç: “Siyasete yeni yüzler katmak en büyük hedefim. Yeni yüzleri tecrübeli siyasetçiler ile buluşturup geleceğe yeni kadrolar oluşturmak zorundayız. Meslek guruplarının temsiliyeti, halkımızın sorunlarını takip açısından önemli bizim için. Sadece asıl liste değil, yedek listemizde böylesi isimlerden olacak. Belki karar defterine imza atmayacaklar ama bütün karar alma süreçlerinde katılımcılığı en üst seviyede tutacağız. Teknik, hukuki, idari, mali, kültürel faaliyetlerimize katkı koyacak güçlü isimler olacak. Bir de tabi ki şehir dengelerini de gözeteceğiz. Biliyorsunuz Ortahisar ilçemiz 17 ilçenin bileşkesi konumundadır. İmkanlar ölçüsünde eşit temsiliyet sağlamaya da çalışacağız” dedi.

Akaç, neden aday olduğunu ise şu şekilde 20 maddede açıkladı:

1-Bu kentte siyasetin her kesim ile kardeşçe, tartışma, kavga yapmadan yapılabileceğini, topluma göstermek için aday oluyorum.

2-Siyasetin iktidar, muhalefet, sivil toplum, demokratik kitle örgütleri, esnaf, üniversiteler ile birlikte barış ve huzur içinde yapılabileceğini, bu tutumun da bu ülkeye yaşanılan dönem de dikkate alındığında çok daha faydalı olacağına inandığım ve bunu gerçekleştirmek için aday oluyorum.

3-Bu kentin sokaklarını yeniden demokratik geleneğin, anlayışın, hoşgörünün yaşanacağı yerler haline dönüştürebilmek için aday oluyorum.

4-Ülkemin sorunları, bu kentin sorunlarından ayrı düşünülemez. Yerelde yapılacak siyaset ile ülkemin gidişatına ilişkin endişelerimizi halkımıza aktarabilmek için aday oluyorum.

5-Siyasetin temel iletişim yolu, “ dokunmak”’tır. Halkımıza dokunmayı hedefleyen bir örgütlenme programını hayata geçirip, partimi yerelde iktidar yapmak için aday oluyorum.

6- Uzun yıllardır muhalefette kalmasına rağmen, burçlarından bir taş söktürmeyen örgütümüzü daha dinamik bir yapıya kavuşturmaya, birlik beraberlik ve sevgi ortamını yeniden güçlendirmeye yönelik programlı bir çalışma yapmak için aday oluyorum.

7- Ortahisar Belediyesi burçlarında Altı Ok’u dalgalandırmak için,  aday oluyorum.

8- Partimizin bayrağının Ortahisar burçlarından bir daha inmemek üzere dalgalanması için, ne yapılması gerekiyor ise yapmak üzere, aday oluyorum.

9- Bütün partililerimizin yeniden gönül rahatlığıyla partisine gelip gitmesinin önünü açmak için ve en çokta partimize seçim kaybettiren nedenleri ortadan kaldırmak için aday oldum.

10-Üyelerimizin günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunların çözümü için dayanışma kültürünü planlayacak bir yönetim anlayışını kurgulamak için, aday oluyorum.

11-Daha yaşanabilir çevreci, temin solunabilir bir havası olan, denizi ve dağları ile barışık bir yaşamı tasarlayan yönetim anlayışını hayata geçirmek için, aday oluyorum.

12-Bu kentin, trafik, içme suyu, imar, çevre kirliliği ile sorunların çözümüne ilişkin mevcut yerel idareyi sürekli uyarmak, ilk yerel seçimlerde de planlaması yapılacak olan çözüm önerisi projelerimiz ile sorunların giderilmesini sağlamak için, aday oluyorum.

13-Bu parti merkezini, oluşturulacak bir kütüphane ile kültürel alışverişin merkezi yapmak, parti tartışmaları gidermek için, aday oluyorum.

14-Hukuk dolayısıyla adalet, günlük yaşamımızın devamı için en önemli dayanaktır. Partinin hukuku tüzük ile işlerlik bulmaktadır. Tüzüğe dayalı adaletli bir yönetim anlayışını egemen kılmak, parti içinde saygıya, sevgiye dayalı bir yönetim anlayışı ile hareketi planlamak için aday oluyorum.

15- Ortahisar’ın 85 mahallesinde aktif mahalle temsilcilikleri oluşturmak, taşra mahallelerde kadın ve genç ağırlıklı bir temsilcilik yönetimleri oluşturmak, mahalle temsilcisinin mahallesinin “muhtar yardımcısı” gibi çalışmasını, sorunların tespiti, örgüte aktarımı ve çözümü için girişimlerde bulunulacak bir örgüt yapısını hayata geçirmek için aday oluyorum.

16- Partimizin en önemli eksikliği, kadın ve gençlik örgütlenmesini yeterince sağlayamamış olmasıdır. Her mahalle temsilciliği, temsilci yanında kadın, genç katılımı ile en az üç kişilik bir yürütme kurulu haline dönüştürülecektir. Bunu sağlamak için aday oluyorum.

17- Siyaset yeni yüzler, farklı çevreler, yeni irtibat alanları yaratılarak zenginleşecektir. Gerek ideolojik paydaşlar gerekse sosyo ekonomik yaşamdan pay alamayan çevremizdeki aileler ile irtibatlanacak, onlar ile yaşamı, birlikte kurgulayacak projeler üzerinde çalışılacaktır.

18-İmkanlar ölçüsünde aktif faaliyet içinde olacak mahalle temsilcilikleri açılmasına çalışacağım.

19-Basın bürosu oluşturulacak, mahallelerden gelecek her türlü sorun yerinde incelenerek, kamuoyu ve ilgililer ile paylaşılarak çözümü için adımlar atılacaktır.

20-Bütün kamu görevlileri ile halkın sorunlarının çözümü noktasında uyumlu bir yönetim ilişkisi kurgulanacaktır.

CELAL AKAÇ KİMDİR?

Celal Akaç CHP Ortahisar'a adaylığını açıkladı 1Celal AKAÇ, 01.12.1963 tarihinde Trabzon, Çaykara ilçesi Şahinkaya köyünde dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Van/Başkale, Ordu Ulubey’de, orta öğrenimine Gümüşhane’de başlamış, Çanakkale’de tamamlamıştır. Celal AKAÇ, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezunu olup,1987 DSİ 22. Bölge Müdürlüğünde başladığı kamu hizmetini 2013 yılında tamamlayarak emekli olmuştur. Meryem Velioğlu AKAÇ ile evli olan Celal AKAÇ’ın Doğa ve Fidem Cansın adlı iki kız evladı vardır.

Kamu hizmeti süresi içinde, Doğu Karadeniz Bölgesi illerinde DSİ tarafından gerçekleştirilen etüd, planlama, kamulaştırma çalışmaları yanında taşkın, erozyon ve rüsubat kontrolü amaçlı projelerde “ proje planlama/kontrol mühendisi “ olarak çalışmıştır.

Halihazırda özel sektörde inşaat alanında hizmet veren firmalarda çalışmalarına devam etmektedir.

Kamu emekçilerinin sendikal örgütlenmesi sürecinde KÇSK ve KESK’de işyeri temsilcisi, yönetim kurulu üyeliği, sendika şube başkanlığı (ENEJİ YAPI YOL SEN, ESM) yanı sıra 3 dönem Trabzon ili KESK Dönem Sözcülüğü yapmıştır.2009 yılında yargılandığı bir davadan (2911’e muhalefet) 18 ay ceza alınca sendikadaki aktif görevini bırakmak zorunda kalmış, üye olarak çalışmalara katılmaya devam etmiştir. Sendikal çalışmaları döneminde, KESK/ESM Genel Başkanlığına aday olmuş, sendika MYK’sına seçilmiş, listesi çoğunluk kazanamadığından, çoğunluk yönetiminin önünü açmak için MYK’dan çekilmiştir.

Celal AKAÇ, gerek memuriyeti döneminde gerekse emeklilik sonrası çalışma hayatında, kamu yararı amaçlı faaliyeti olan birçok demokratik kitle örgütü, dernek ve sivil girişimde üyeliği, aktif hizmetleri vardır.

Celal AKAÇ, Trabzon ilinde yayınlanan Günebakış (Arada Bir), Hizmet ve İlkhaber, Kuzey Ekspres (Öteki Taraf) gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Celal AKAÇ, emekli olduğu 2013 yılında CHP’ye üye olmuş, 26.12.2015 tarihinde yapılan 35. Olağan Genel kurulda yönetim kurulu üyeliğine seçilmiştir. Halen Örgütlerden sorumlu İl Başkan yardımcısı yanı sıra il Başkan vekili görevini yürütmektedir.

Kaynak: 61saat

Yorumlar
× YASAL UYARI ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.