ÇaykaraDernekpazarıÇaykara KöyleriÇaykara Köyleri HaritasıÇaykara NeredeUzungölÇaykara nedirWhatsApp Link Oluşturma
DOLAR
31,1605
EURO
33,7956
ALTIN
2.047,12
BIST
9.179,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon
Açık
12°C
Trabzon
12°C
Açık
Perşembe Açık
13°C
Cuma Az Bulutlu
16°C
Cumartesi Az Bulutlu
14°C
Pazar Çok Bulutlu
12°C
reklam

Sultanmurat Külliye Derneği Kongresini Yaptı

Sultanmurat Külliye Derneği Kongresini Yaptı
21.02.2011 22:01
A+
A-

Sultanmurat Külliye Derneği Kongresini Yaptı 1

SULTANMURAT YAYLA CAMİİ VE KÜLLİYESİ YAPTIRMA VE YAŞATMA DERNEĞİ KONGRESİNİ YAPTI

18 Ocak 2011 Tarihinde Kurulan ÇAYKARA–SULTANMURAT YAYLA CAMİİ VE KÜLLİYESİ YAPTIRMA VE YAŞATM

A DERNEĞİNİN Birinci olağan kongresi 19 Şubat 2011 de kurucular kurucu ve İstanbul’dan bir kısım hemşerilerimizin katılımıyla Çaykaralılar Derneğinde yapıldı.

Gündem gereği divan heyetine Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz Prof. Dr Ömer Yüksek Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı hemşerimiz Rıza Selim Başoğlu, Malaty

a Valisi Doç. Dr. M. Ulvi Saran, Hasan YENİ ve Hasan OKUR seçilmişlerdir.

Ardından Dernek Başkanı ve Din Görevliler

i Birliği Derneği Genel Başkan yardımcısı Muhittin Hamdi YILDIRIM yaptığı açılış konuşmasında Sultanmurat Yayla Camii ve Külliyesinin oluşumunu şu ana kadarki 1 aylık süre içersinde sürdürdüğünü belirterek derneğin yaptığı çalı

şmalar hakkında geniş bilgiler sundu. Yıldırım derneğin faaliyetlerini ve çalışma takvimini şöyle sıraladı.

Sultanmurat Külliye Derneği Kongresini Yaptı 2

A. Merhum emekli Müftü Ali Kemal Saran Hocanın yaptığı hizmetler;

1. 8 Köyün muhtarıyla yapılan istişareler neticesinde 20.10.2010 tarihinde tüm muhtarlıkların ittifakı ile kaymakamlığa verilen dilekçe. Dilekçedeki ana konular şunlardır;

– Mevcut caminin yazları yoğun olduğu zamanlarda ihtiyaca cevap veremeyecek durumda olduğu

– Bu nedenle 3-4 kat daha genişletilmesi ve bir külliye şeklinde inşası

– Bunun için hazineden yeteri kadar arsanın cami adına tapuya tescilinin yapılması

– Caminin ihtiy

aca cevap verecek şekilde mimari ve statik projelerin çizdirilmesi

2. Dilekçe Çaykara kaymakamlığınca incelenmiş, gerekli resmi ya

zışmalar yapıldıktan sonra ilçe kadastro müdürlüğünce yapılan çalışmalar neticesinde mevcut cami yeri de dahil olmak üzere dört dönüm arazinin cami olarak tapuda tescili yaptırılmıştır. Ayrıca cami yeri tapuda Diyanet Vakfı’na devredilerek tescili yapılmıştır.

4. Derneğin Şu anki 19 kişilik kurucular kurulu Rahmetli Müftü Ali Kemal Saran tarafından geniş istişareler neticesinde tespit edilmiş olup, ardından tüzük hazırlama çalışmaları yapılmıştır.

5. Tüzüğün kurucular kurulunca imzalanması ve cami ile ilgili gerekli temasları yapmak üzere İstanbul’a gelmiştir. Çalışmalar esnasında önce Şükrü Sula Hoca ile gerekli istişareleri yapmış onun vefatı üzerine üzüntüsünü belirten ekteki yazıyı gece kaleme almış ve cenaze namazına katılarak Tüzüğü kurucular kurulundan orada hazır olanlara yeniden imzalattırmış olup eve dönerken de hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Sultanmurat Külliye Derneği Kongresini Yaptı 3

B. 12.12.2010 tarihinden 18.02.2011 tarihine kadar yapılan çalışmalar.

1. Daha sonra köylüler, muhtarlar ve bir kısım muhterem zevat bu hizmetin akim kalmaması gerektiğini ısrarla ifade etmişleri üzerine çalışmalar yeniden başlatılmıştır.

2. Yapılan istişareler neticesinde Derneğin kurulma çalışmalarını hızlandırmak üzere İlyas TAŞKIN beye görev verilmiş ve tüzükle ilgili çalışmaları hızlandırmıştır.

3. Kurucular Kurulu imzaları defaatle tamamlandıktan sonra Trabzon il dernekler müdürlüğüne derneğin kurulma müracaatları Muhittin YILDIRIM ve Trabzon’da bulunan 4 kurucular kurulu üyesi tarafından verilmiştir.

4. Dernekler müdürlüğü gerekli incelemeleri yapıp 18.02.2011 tarihinde derneğin kuruluşunu tescil etmiştir.

Derneğimizin gaye maddesinde belirtilen Çaykara-Sultan Murat Yayla Camii Ve Külliyesini yaptırabilmek için yapılan faaliyetler aşağıda belirtilmiştir.

1. Derneğimizin 18.01.2011 tarihinde kurulması için gereken tüm işlemler yapılmıştır.

2. Yönetim Kurulumuzun 1 ve 2 Nolu kararlarıyla makbuzlar bastırılmış ve bankalarda hesap numaraları açtırılmış dernek kaşeleri yaptırılmıştır.

3. Hesap Numaraları şunlardır.

A)Kuveyt Türk Trabzon Şubesi H.No:6791492

IBAN NO:TR920020500000679149200001

B) Ziraat Bankası Trabzon Şubesi H.NO:56254773-5001

IBANNO:TR160001000243562547735001

4. 20.01.2011 tarihinde dernek geçici başkanımız Muhittin Hamdi YILDIRIM basına yaptığı açıklama Trabzon gazetelerinde Çaykara gazetelerinde ve çeşitli internet sitelerinde büyük yankı bulmuş kamuoyuna derneğin kurulduğu ve faaliyete geçtiği beyan edilmiştir.

5. Ülke çapında yapılması düşünülen yardım kampanyası için 6 ay içerisinde yapılması zorunlu olan genel kurulun 19.02,2011 tarihinde yapılması yönetim kurulu kararı ile üyelere bildirilmiştir.

6. Cami ve külliyenin proje çalışmaları için kurucular kurulu üyelerimizden Sayın İlyas TAŞKIN ve Enver YILDIRIM avam proje çalışmalarını hazırlamak ve genel kurula sunmak üzere görevlendirilmişlerdir. Genel kurula Temasları hakkında kongre sonunda bilgilendirme yapacaklardır.

7. Ayrıca Ankara ve İstanbul Zonguldak Karabük ve Bursa illerinde bir kısım hemşerilerimizle çeşitli temaslarda bulunulmuş ve yapılacak olan cami ve külliyenin inşası için istişarelerde bulunulmuştur.

8. Derneğin logosu için çeşitli ajanslardan teklifler alınıp değerlendirilmiş ve dernek logosuna son şekli verilmiştir. Ayrıca internet sitesi kurmak için gerekli çalışmalar yapılmış ve en kısa zamanda yayın hayatına girecektir.

9. Taslak Çalışma programı hazırlanmış olup kamuoyuna aşağıdaki şekilde duyurulmuştur.

a. 19 Şubat 2011 tarihinde olağan genel kurul toplantısı yapılacaktır.

b. 22 Şubat 2011 tarihinde Trabzon valiliğine müracaat edilerek yurt çapında yardım kampanyası izni alınacaktır.

c. Mart 2011 sonuna kadar Komisyondan gelecek olan cami ve külleyenin İnşaat projeleri taslakları yönetim kurulunca görüşülerek onaylanacaktır.

d. Mart, Nisan, Mayıs Aylarında çeşitli illerde yoğun bir yardım kampanyası başlatılacaktır.

e. Mayıs ayı içinde temel kazı çalışmaları başlatılacak ve temel atma töreni için gerekli hazırlıklar yapılacaktır.

f. Nisan ayı sonuna kadar Yardım kampanyaları ve çeşitli çalışmaların yürütülmesi için Çaykarada ve Sultanmurat yaylasında birer irtibat bürosu açılacaktır.

g. 23 Haziranda Sultanmurat Şehitlerini anma merasimi günü temel atma en yoğun töreni yapılacaktır.

YAPILACAK OLAN SULTAN MURAT YAYLA CAMİİ VE KÜLLİYESİNİNBAZI ÖZELLİKLERİ

1. Cami Yörenin Tabii şartlarına uygun ve çevreye uyumlu bir mimari ile inşa edilecektir.

2. Caminin oturduğu alan 500 m2 civarında olacaktır.

3. Cami Alt ve üst kat dahil olmak üzere 800 ile 1000 kişilik bir cami olarak inşa edilecektir.

4. Caminin dışı taş yapılı içi de ahşap ağırlıklı, yerden ısıtmalı ve iki minareli olacaktır.

5. Zemin kat 1500 m2 lik bir alana oturtulacaktır.

6. İlerideki ihtiyaçları da karşılayacak şekilde Erkek-Kadın tuvaletleri ve abdesthaneleri bulunacaktır.

7. İmam odası, oturma salonu, kütüphane, imam evi, konferans salonu, dershaneler, mutfak ve cenaze işleri için gerekli bölümler, su deposu, kalorifer dairesi vs. den müteşekkil olacaktır.

KONGREDE YAPILAN KONUŞAMALAR

Divan başkanı Rıza Selim BAŞOĞLU Rahmetli Ali Kemal SARAN ve Şükrü SULA hocaya fatiha okuyarak, yapılacak olan bu caminin çok önemeli olduğunu bu tarihi mekana ve şehitlere yakışır bir mimari eserin ortaya çıkması gerektiğini beyan ettik ten sonra derneğin rutin çalışmaları tamamlanmış yeni yönetim kurulu ve disiplin kurulu seçimleri yapılmış.

Ardından Proje komisyonunun Mimar Burhan DAMAOĞLU’na hazırlattırdığı Projenin istişare çalışmalarına geçildi. Proje komisyonu başkanı Enver YILDIRIM kongreye bu aşamaya gelinceye kadar altı Mimar mühendisle yaptıkları çalışmaların anlattı. Bütün bunların ışığı altında Burhan beyle yapılan bu çalışmayı takdim etti. Mimar Burhan bir saat kadar haziruna projeyi canlı bir şekilde projeksiyon üzerinden sunduktan sonra tüm katılımcılar Proje hakkında bütün açıklığıyla istişari fikirlerini divana sundular.Proje komisyonu müzakereleri dikkatle takip ederek Projeyi yeniden oluşan yeni fikirler etrafında gözden geçirerek revize edeceklerini beyan ettiler.

Ardından Malatya valisi Ulvi SARAN bey söz alarak Sultanmurat yaylasının herhangi bir yer olmadığını, çevre şartlarına,tarihi dokuya ve kış şartlarına dikkat edilerek ve gelecek nesiller de düşünülerek hazırlanması gerektiğini beyan etmiş konuşmasını emeği geçen herkese teşekkür ederek bütün desteğini vereceğini beyan etmiştir.

Daha sonra yeni yönetim kurulu adına Muhittin YILDIRIM bir teşekkür konuşması yaparak istişarelere açık olduğunu ve her fikrin kıymetli olduğunu bu camiyi Çaykaralıların yapacağına olan inancını beyan ederek bu günden itibaren yardım çalışmalarına başlamış olduklarını beyan etti ve tüm hemşerilerden yardım bekliyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

DANIŞMA KURULU VE BAZI İLLERİN TEMSİLCİLERİ OLUŞTURULDU

Kongre de yapılan istişareler sonucunda dernek danışma kuruluna aşağıdaki isimlerin seçilmeleri teklif edildi ve hazirun tarafından bil ittifak bu teklifler kabul edildi.Böylece derneğin danışma kuruluda oluşmuş oldu.Yılda iki defa toplanacak olan danışma kurulu, yönetim kurulana yapacağı çalışmalar hakkında perspektif verecek ve tavsiyelerde bulunacaktır.Aşağıda Danışma Kurulu ve ayrıca bazı illerde faaliyet gösterecek temsilciler tayin edilmiş oldu

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELERİ
SNGÖREVİADI SOYADI
1Dernek BaşkanıMuhittin Hamdi Yıldırım            05324342702
2Başkan YardımcısıProf. Dr. Ömer Yüksek
3SekreterTuncay Mahitapoğlu
4MuhasipHüseyin Şahin
5ÜyeAydın Hacıabdullahoğlu
YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ
1Yedek ÜyeTürkay Gümüş
2Yedek ÜyeHasan Yeni
3Yedek ÜyeLokman Özel Sağıroğlu
4Yedek ÜyeEnver Yıldırım
5Yedek Üyeİlyas Taşkın
DENETİM KURULU ASİL ÜYELERİ
1Asıl ÜyeŞerafettin Yıldız
2Asıl ÜyeHasan Hüsnü Okur
3Asıl ÜyeVahit Mazlum
DENETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ
1Yedek ÜyeSalih Osman Çelebioğlu
2Yedek ÜyeMehmet İpekçi
3Yedek ÜyeFahrettin Güneş
Yorumlar
× YASAL UYARI ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.